DM7A
DL0TUD a OK2KKW v UHF - SHF Contestu IARU 2005
(please select language version of this extraordinary contest
report)
Protože nemám žádné informace o tom, že by se již někdy v minulosti uskutečnila podobná radioamatérská česko-německá akce, je možné, že oba kluby (OK2KKW a DL0TUD) se svým společným účinkováním pod jednou contestovou volačkou zapsaly do radioamatérské historie obou zemí. Ale začněme pěkně od začátku:
Celá léta pošilháváme po pěkné kótě nedaleko našeho stálého contestového QTH - německém Fichtelbergu, který společně s Klínovcem se svými více, než 1200 m nadmořské výšky tvoří dominantu Krušných hor. Není tajemstvím, že je to kóta ověnčená radioamatérskými vavříny a často také obsazovaná německými QRO stanicemi, mezi nimiž v posledních letech dominuje DL0TUD (klubovní stanice drážďanské univerzity), případně její sesterská DF0MTL. A asi také není tajemstvím, že se čas od času během závodu navštívíme, abychom si postěžovali na vzájemné rušení, či na rušení jiných stanic.
A protože oba týmy se svými možnostmi dosti podobají - například ani jeden z nich nejezdí na kopec, kde jsou, jako je to u jiných radioamatérských týmů obvyklé, vybudovány nějaké stálé stožáry a anténní systémy, naopak obě party si musí všechno to nezbytné haraburdí na kopec pěkne dovézt ze vzdálenosti 150 až 200km, vše postavit a po závodě zase složit, postupem času jsme zjistili, že se sobě navzájem docela podobáme - a pak už byl jen krůček k myšlence zkusit to někdy společně v jednom z celoevropsky vyhodnocovaných závodů a společným úsilím porazit své dlouhodobé rivaly, kterých se na obou stranách česko-německé hranice vždycky našlo dost a dost. V této myšlence nás ještě povzbudil loňský úspěch v UHF Contestu 2004, kdy OK2KKW dosáhla na jedno z nejvyšších ocenění v celoevropském měřítku, mimo jiné také díky podpoře lidí z OL9W.
A tak slovo dalo slovo a zhruba 2 týdny před závodem jsme si navzájem odsouhlasili: pojedeme jako DM7A (což je nová contestová volačka DL0TUD) společně z německého Fichtelbergu JO60LK s cílem udělat co možná nejlepší výsledek v celoevropském hodnocení.
Na straně OK2KKW byl úkol zajištění provozu v pásmu 70cm, podpora provozu na 23cm, na straně DL0TUD potom hlavně mikrovlnná pásma, 23cm počínaje a 47 GHz konče. Před závodem tedy nastala čilá emailová komunikace, věnovaná propojení zařízení obou stran, zajištění vhodného sekvenčního řízení, aby nedošlo k "odkouření" předzesilovačů, ale mimo to také zajištění pracovišť pro jednotlivá pásma, stožárů, rotátorů a antén. Konečná dohoda zněla: na kopec vyjedeme ve čvrtek večer a sejdeme se v pátek ráno v JO60JJ, společně odtransportujeme stožáry, rotátory a antény do Německa, postavíme to a potom se vrátíme, abychom dořešili technické podrobnosti, týkající se propojení technologie.
Leč člověk míní a život přitom jde úplně jinými cestami. První obavou bylo počasí. Nevím, zdali si nekdo všimnul toho, že pokud je UHF Contest v termínu 1 až 4 října, je počasí obvykle mizerné, zatímco pokud se koná v termínu 5 až 8 října, počasí bývá obvykle pěkné a stabilní. A tak tomu bylo i letos - celé dva předcházející zářijové týdny jsme se těšili z nádherného babího léta a přitom pozorně sledovali vývoj počasí. Když nám meteorologové týden před závodem slibovali, že rozsáhlá tlaková výše oslabí a bude vystřídána deštěm již o víkendu, předcházejícího závodu, věřili jsme, že očekávané zhoršení počasí stačí během týdne polevit a na další týden se bude směrem na západ rozprostírat nová oblast vyššího tlaku, která zaručí sucho a dobré podmínky šíření. Bohužel, zářijová tlaková výše se držela zuby nehty, první nevýrazná fronta přišla až v úterý a již ve středu před závodem bylo jasné, že bude zle - na západ od našich hranic byly naskládané fronty, přinášející déšť. Doufali jsme ještě, že to nebude tak strašné, že fronty přejdou během soboty a alespoň v neděli se za nimi otevřou trochu slušné podmínky šíření, ale jak se posléze ukázalo, naše doufání mělo od reality bohužel dost daleko.
Na závod jsme vyrazili v průběhu čtvrtka a na hory dorazil nejdříve OK1BAF, OK1XNG a Jirka OK1JFR. Měl jsem ho následovat já (OK1VPZ) spolu s OK1TEH. Všechno probíhalo dobře, až najednou, u obce Lubenec asi tak v 10 hodin večer, při rychlosti okolo 110km/h nám náhle na našem karavanu praskla zadní náprava. Kolo se vzepřelo napříč, karavan se vzepjal jak kůň a jenom díky tomu, že v autě i v karavanu byla naložena spousta "železa" a právě nikdo nejel v protisměru, podařilo se soupravu udržet na silnici. Krátký pohled ověřil, že oprava je nemožná. S pomocí OK1UVY (díky!) se podařilo zajistit odtah, na pomoc byl přivolán OK1BAF, mezitím na místo nehody dorazil i OK1DIX, nakonec se nám podařilo odvézt vše potřebné. Ale - naše dohodnuté contestové "pracoviště" pro 70cm se již na Fichtelberg nepodívá... Následovalo několik telefonů s DH1FM, a potom během pátečního dopoledne zoufalé shánění karavanu na půjčení v západočeském kraji, ale naše snažení bylo bohužel bezvýsledné.
Ráno k nám dorazil Fred DH5FS a Tilo DH1FM. Srdečně jsme se přivítali, naložili vše, co se dalo a vyrazili. Naše obavy, odkud pojedeme 70cm chlapci mezitím vyřešili jednoduše - na kopci je otevřený dřevěný přístřešek - takže se okolo něj natáhnou stanové celty a bude. Tedy - otevřeně řečeno - jsme už přece jen zvyklí na trochu lepší zázemí pro VKV závodění - zvláště v nadmořské výšce okolo 1200m a v říjnu - ale jiné řešení situace už bohužel neexistovalo.
Behem pátku jsme postavili náš 20-ti metrový stožár s anténou K1FO a druhý, cca 10-ti metrový stožár se 70cm anténou DL0TUD - takovou víceméně kopií 38 elementové M-square s označením I0JXX. Při testu této antény se bohužel ukázalo, že její PSV je někde nad 1:1,6, takže stožár zase dolů a ladit bočníkový dipól. Zatímco ráno ještě chvíli zasvitlo sluníčko (viz fotky) v pátek popoledni nám do stavění antén už začalo pršet. DH1FM se zatím snaží sestavit antény pro 23 cm - je to čtyřče dlouhých Yagi antén DL6WU, ale práce jde pomalu. Mezitím ostatní staví antény pro 6 a 3cm a montují 2,4m drátěnou parabolu na 23cm. Přijíždí David OK1RK. Ale za chvíli je již tma. Fouká a prší. Anténu I0JXX jsem stáhnul přibližně na PSV 1:1,3. Nic moc, ale stále lepší, než drátem do oka. Jedeme společně na českou stranu do hospůdky na večeři. Cestou na teploměru v autě vidím, že venku již mrzne. To by nám tak ještě chybělo... Mráz, déšť a radioamatérské antény dohromady moc neladí.
Večer diskutujeme se Steffenem DH1DM, jak zajistit správné ovládání obou PA na 70cm a proč DL0TUD produkovali šum během VHF Contestu. Okolo půlnoci jdeme na kutě. Sobotní ráno je kalné - déšť, déšť. Naštěstí nemrzne. Na Fichtelbergu už stojí všechny antény, stále ale ještě není namontován krásný nový 200W PA, který přivezli Harald DG3UH a Hartmut DG2DWL a který by měl trůnit uprostřed čtyřčete na 23cm. Stavíme ještě naše 3 cm a "poslouchací" pracoviště na 23cm . Mezitím na 70cm bojujeme s propojením obou PA - ten náš je starý už 15 let a dokumentace od něj není. Podařilo se odprásknout jeden zdroj, ještě narychlo předěláváme sekvencer a bojujeme s časem.
Mezitím začíná závod. Už je jasné, že to nestihneme. QRV je zatím jen pracoviště pro 13, 6 a 3cm. Stále hustě prší a podmínky jsou mizerné. Přibližně po 40-ti minutách zprovozňujeme 70cm a protože právě není nablízku nikdo z 1.st class operátorů, sedám si k veslu. Naši konkurenti již mají desítky spojení. Asi po 20 spojeních mě vysvobozuje David, který potom na 70cm pracovišti vydrží až do neděle. Padá síťové propojení postavené na novém VUSC4WIN, nicméně Láďa OK1DIX problém během 5-ti minut řeší. Také zprovoznění hlavního pracoviště pásma 23 cm se zpožďuje, prozatím tedy alespoň rozdáváme body z dohledového pracoviště, kde je nainstalována jen malá kolineární anténa a 15-ti W transvertor. PA pro 70cm jsou nevybuzené, z prvního leze jen něco okolo 450W, druhý dává jen okolo 300. Prší a po všem teče voda.
Konečně se daří zprovoznit 23cm. K zařízení si sedá Matěj OK1TEH, který se na tento okamžik těšil celého půl roku. Mezitím se pěkně rozběhnulo pásmo 13 a 9cm, kde kraluje Fabian DJ1YFK a 6 a 3cm, kde sedí velmi dobrý operátor Jan DL3JAN. Konečně se závod alespoň trochu doopravdy rozbíhá. Jsme fascinováni, jak to z Fichtelbergu chodí na východ. Ta spojení, která z JO60JJ, na východ krytého Klínovcem, děláme s odřenýma ušima, jsou zde 59+. Bohužel západ mlčí. Daří se několik do PA, ale v širokém Německu, které nám leží u nohou, je aktivita prachbídná. Prší a prší.
Na 70cm přichází pár YU, potom Simon G3LQR. Také něco málo ze severu. OK1DFC točí svou parabolu na 23cm na západ. Rušení od něj nám znemožňuje vysbírat zbytky stanic na východě. Tilo DH1FM (směju se, že dělá na kopci technika, ačkoli má na rozdíl od nás všech ostatních úplně jinou profesi) asi v 9 večer konečně dodělal interface k našemu 23cm PA. Zkoušíme jej pustit do 240cm paraboly. Bohužel sekvencer DL0TUD odpíná anténní relé u 23cm paraboly příliš brzy, náš PA 23cm proto vžycky při přechodu na příjem zakmitne. Je jasné, že pokud bychom zařízení ponechali v tomto stavu, 23cm PA do rána zlikviduje anténní relé i předzesilovač. S těžkým srdcem se tedy vzdáváme podpory tohoto PA a to pravděpodobně (společně se zpožděním na začátku závodu) rozhoduje o našem slabém výsledku na 23cm. Od teď půjde do této paraboly jen 20W VF výkonu. Stále prší. Je bezvětří a fronta se posadila na nás. Podobně jako v roce 2004 se stále nehýbe, aby svým vlivem oblažila také naše moravské soupeře. Na východ i na západ od nás se dělají DXy, zatímco u nás je na pásmu víceméně mrtvo. Necháváme u zařízení Davida OK1RK, Matěje, Fabiana, Jana a Freda DH5FS a jdeme se vyspat. Mezitím si Matěj pochvaluje spolupráci s Fabianem, který je i přes svoje mládí opravdu dobrým operátorem.
Nedělní ráno je kalné. Prší a prší, i v 1200m nad mořem jsou všude kaluže a bahno. Jsme stále uvězněni ve frontální oblačnosti. Teplota je + 3°C. Odchází předzesilovač na 23cm. Stožár i s čtyřčetem pro 23cm musí dolů. Opět tedy více, jak hodinová ztráta. Naštěstí se daří zařízení opravit a závod i pro nás může pokračovat. Hartmut DG2DWL se v dešti snaží udělat několik dalších spojení na mikrovlnnách. Po sobotním úspěchu s Pavlem OK1AIY, který je na protějším Klínovci, se snažíme o spojení na 24GHz i s dalšími. Třeba s OK1UEI, OK1VHF i OK1DST. Snažím se pomoci a volám na "domlouvacím" pásmu 3cm OK1UEI. Podobně, jako řada dalších, je i on překvapen češtinou na straně operátora DM7A. Bohužel, spojení na 24GHz se nedaří. Zato při přelaďování 24GHz přijímače, do kterého bohužel zatím prší, narážíme na pěkný signál OK1EM. Random spojení na 1,2 cm se ale nedaří. OK1EM nás slyšel jen chvilku, potom náš oscilátor kmitočtově odskočil. Z desky plošných spojů Hartmutova zařízení pro 24GHz zatím kape voda...
Vracím se k zařízení pro 70cm, přijíždí OK1BAF a přiváží oběd, který nám mezitím obětavě připravila Majka OK1DYX na české straně. Honza BAF si stěžuje na německé celníky, kteří jeho auto narozdíl ode všech ostatních, vždycky důkladně prověřují. V neděli odpoledne se aktivita stanic na pásmu snižuje. Znovu přecházíme na CW. O slovinských a italských stanicích, které obvykle děláme na konci závodu si tentokrát bohužel necháváme jen zdát. V uvedeném směru ční mokrým lesem pokrytý Klínovec a nepustí k nám z tohoto směru ani malý signálek.
Závod končí. Stále prší. Skládáme antény a konečně déšť pomalu slábne. Ještě fotku na rozloučenou, poděkování a konečně domů. Spěcháme. Zatímco v DL je v pondělí svátek, nás čeká ráno nástup do práce. Fred DH5FS nám pomáhá odvézt do Čech náš stožár (resp. spíše dvacetižár).
Domů se už dostáváme relativně bez problémů. Tento závod máme za sebou. Přítel Murphy nás tentokrát opět navštívil hojnou měrou. Přesto máme dobrý pocit. Dokázali jsme si navzájem, že to dokážeme. Bez ohledu na národnost se nám podařilo vytvořit jeden efektivně spolupracující tým. Našli jsme navzájem nové přátele. A pokud položíte otázku jak jsme komunikovali, odpověď je snadná - přirozeně anglicky, dnešní univerzální mezinárodní řečí.
Nebylo by fér, pokud tady na závěr nenechal vyjádřit aktéry této mimořádné, mezinárodně soukromé akce. Takže na závěr nechme zaznít alespoň hlas některých operátorů:
_________
DH5FS: vydařený provoz společně s přáteli,
a to navzdory nepříznivému počasí. Zajímavá zkušenost v tom, jak bylo
možné sdružit rozdílné technologie pro společné využití. Výsledky na některých
pásmech sice nebyly tak dobré, jak jsme očekávali, ale nezkazilo to dobrou
náladu naší společné party. Pokažené zařízení během závodu: 23cm
předzesilovač a po 12-ti hodinách provozu také 9cm přijímač.
73! Fred
_________
DL3JAN: Ahoj všichni. Můj komentář bude zejména z
hlediska provozu na 6 a 3cm. Především bych vám všem chtěl poděkovat za to, že
jsem se mohl zúčastnit této společné akce a jsem hrdý na to, že jsem byl jedním
ze společného týmu. Opravdu mě to potěšilo. Závod na 3 cm začal skutečně
pomalu a s malým počtem spojení během prvních několika hodin, nicméně
později se odvíjel docela normálně. V porovnání s rokem 2004 jsme dokonce mohli
poněkud zlepšit náš výsledek v pásmu 6-ti cm. Podmínky byly poněkud horší a
zejména aktivita byla velmi nízká. Postrádal jsem hodně stanic z oblasti
okolo Drážďan (pravděpodobně z důvodu počasí), také některé OK1 stanice, které
normálně děláme v neděli dopoledne a rovněž některé další velmi dobře
známé 3cm stanice (jako OE5VRL a DK1KR) nebyly QRV. Zlatým hřebem byl
SM7ECM na 6cm, který, jak to vypadá, je dělatelný na vzdálenost 584 km i během
opravdu špatných podmínek (již jsme ho v tomto roce na 6cm dělali 3x) a také
PA5AO na 3cm, ačkoli tropo spojení do PA se nám běžně nedaří. Co dalšího jsme
mohli udělat? OE3A a DD7MH byli sice na KST-WWC, ale nepodařilo se mi na
ně dosáhnout, stejně tak jako na DK2GR a DL7YC. Nepodařil se ani test na 6cm s
SK7MW, také PA0BAT byl sice slyšitelný, ale signály byly nečitelné. Takže
tak.
73`s, Jan, DL3JAN
_________
OK1RK: Ahoj všem. Především díky všem za hezkou
zkušenost během contestového víkendu v takovém vyborném QTH, jakým
Fichteberg bezesporu je. Bohužel počasí nám opět ukázalo, kdo je
tady šéfem a podle mého názoru byly podmínky opravdu špatné. To,
co je pro nás
obvykle výhoda, jezdíme-li z našeho čtverce JO60JJ, se na tak dobré kótě změnilo
spíše v nevýhodu, protože jsme nedokazali udělat mnohem lepší výsledek. V porovnání s
výjimečně úspěšným loňským rokem vidím několik věcí, které šly proti tomu,
abychom mohli opět dosáhnout stejné nebo srovnatelný výsledek.
1) výstupní výkon - nevím, proč výstupní výkon z PA s GI14 byl pouhých 400W.
Otevřeně, myslel jsem si, že HA8UG dává méně. Nebyli jsme schopni (na 70cm)
produkovat "dospělý" signál a mnohokrát během závodu se mnohé další
stanice snažily "posadit" na náš QRG, nebo tak blízko, jako by o nás vůbec
nevěděly - skutečně si myslíte, že například DL0GTH byli ve stejné situaci?
2) obě antény byly naprosto stejné na příjem - ale jen mezi 45 a 150 DEG.
Z toho důvodu jsem se snažil směrovat nižší anténu vždy jen do těchto směrů
a vyšší mezi západ a sever, což mohlo způsobit ztráty na jihu a jihozápadě.
3) podpora KST chatu a DX Clusteru byla na 70cm nulová. Na začátku
provozu jsme neměli přístup na DX Cluster, potom během celé doby (během mého
provozu) jsem sice měl íinformace z KST chatu, ale nepřicházely žádné
použitelné spoty z Clusteru. Na druhé straně je pravda, že 70cm pracoviště
nedávalo vyšším bandům mnoho skedů. Bohužel jsem rozpoznal některé triky
nového VUSC příliš pozdě. Je mi například líto, že jsem například
nedohodil YU1EV na 23cm. Taková možnost (viz DL0GTH) oznámení je opravdu
efektivní.
4) a nakonec - jako obvykle jsme začali později. Ztráta 40-ti minut na začátku
závodu způsobila ztrátu zhruba 40-ti QSO.
5) nebyla k dispozici horká káva !!! ;-)
Nicméně, pozoruhodná zkušenost s opravdovým multi-multi provozem, a
tedy díky všem, kteří se podíleli na realizaci této úspěšné akce.
73's David OK1RK
(ex OK1AUT, 5N0ZKD, 5N0W )
DJ1YFK: Společný provoz s OK2KKW byl jedinečnou
zkušeností! Přirozeně, některé věci šly špatně a také Mr.Murphy nás navštívil
několikrát, ale nakonec všichni byli spokojeni a já se těším na další podobné
společné úsilí naší contestové party.
_________
OK1VPZ: Díky za hezký, i když deštivý contest.
Doufám, že najdeme příležitost k dalšímu podobnému setkání.
_________
DG2DWL:
Výsledek, zejména na 24GHz není dobrý. Důvodem bylo zejména deštivé a větrné
počasí. V sobotu jsme čekali na testy východním směrem, ale nepodařilo se nám
uděla stanice v oblasti Drážďan (a také OL4A ještě nebyli QRV na 24GHz). Při
provozu západním směrem nebyl stativ dostatečně stabilní z důvodu větrného
počasí. V neděli ráno jsme to zkoušeli s Pavlem OK1AIY na Klínovci - zkoušky
byly úspěšné na všech mikrovlnných pásmech 24,47 na 76 GHz, ale musel jsem na
sked čekat zhruba hodinu. Potom jsme se věnovali opravě 23cm, přičemž jsme
museli sundat stožár se 23cm čtyřčetem Yagi antén a sundat vyhořelý
předzesilovač. A v neděli odpoledne už byly
nejlepší hodiny pro mikrovlnné skedy bohužel pryč. Počasí bylo celou dobu velice
deštivé a studené. Moje mikrovlnné zařízení bohužel dosud není pro takové
extrémní situace dostatečně vodotěsné a bude nutné ho v tomto směru poněkud
vylepšit. Zkoušeli jsme to na 24GHz také s OK1UEI a dokonce jsme na pásmu 24GHz
náhodou našli OK1EM s velmi silným signálem, ale spojení se již dokončit
nepodařilo, takže dohromady máme na 24GHz pouze 5 kompletních spojení (pro
srovnání - minulý říjen se nám na 24 GHz podařilo 19 a navíc ještě jedno
laserové QSO).
Ale jinak to byla příjemná zkušenost pracovat společně s českými přáteli.
Měli bychom si zopakovat takovou akci a věnovat více času přípravě. Pokud přitom
budou lepší povětrnostní podmínky, bude to určitě mnohem úspěšnější.
73 Hartmut
_________
A zcela na závěr několik slov k použitému zařízení, operátorům a výsledkům:
70cm: FT847 + 2 x PA 450+ 300W, 33el K1FO and 38 el I0JXX,
ops: David OK1RK, Láďa OK1DIX, Matěj OK1TEH, Vladimír OK1VPZ
result: téměř
460 QSOs
23 cm: FT1000 + transvertor, PA 200W, 20W a 12W, 4 x 41 el DL6WU Yagi and 2,4 m dish, 4 x 4 el kollinear, 6 el kollinear
ops: Harald DG3UH, Matěj OK1TEH, Fred DH5FS, Tilo DH1FM, Fabian DJ1YFK
result: 138 QSOs
13 + 9 cm: TR751e + transvertor, PA 100W + 25W, 1,4m dish + duoband feed
ops: Harald DG3UH, Fabian DJ1YFK, Fred DH5FS,
result: 48 + 9 QSOs
6 cm: IC202+DB6NT-TVTR, 8W, 65 cm offset dish
3 cm: TS850+modified DEM28/144+ DB6NT-TVTR, 5W, 55 cm offset dish
ops: Jan DL3JAN, Seb DM1KL, Fred DH5FS,
result: 28 and 59 QSOs
24 GHz: IC202 + DB6NT TVTR, 1W, 50cm dish
47 GHz: IC202 + DB6NT TVTR, 0.1mW, 25cm dish
76 GHz: IC202 + DB6NT TVTR, 0.01mW, 25cm dish
ops: Hartmut DG2DWL, Vlada OK1VPZ
result: 6 + 1 + 1 QSOs
********************************************************************************************************
DM7A UHF-C 2005 mapy:
TOP 20 km ------------------- YU1EV KN04CN 850 YU1ES KN04GT 845 YU1JB KN04GT 845 YT1MA KN04GT 845 G3LQR JO02QF 829 M1CRO/P JO01PU 829 US5WU KO20DI 804 YU1OB KN05CD 800 F1DBE JN19BC 792 HA8AR KN06UQ 767 UR7D KN18JT 731 YU7KMN JN95QS 705 HA8V KN06HT 693 9A7D JN95CI 688 OM3KDX KN19DB 688 PE1EWR JO11SL 670 PI4Z JO11WM 648 PA6NL JO21BX 639 ON4KBE JO20BI 627 F6KIF/P JN29HA 620
432 MHz
********************************************************************
* Number of valid QSOs: 457 *
* *
* Best DX: KN04CN 850 km call: YU1EV Average: 277 km/QSO *
* *
* Countries worked: *
* 250xDL 107xOK 21xSP 16xOM 7xOE 12xPA 12xHG 2xG 4xOZ 6xYU 3x9A *
* 4xS5 2xSM 2xF 2xUR 5xON 2xHB *
* *
* Total sum of points: about
127000 *
********************************************************************
TOP 10 km ------------------- SM7ECM JO65NQ 584 PA0EZ JO22OF 574 SK7MW JO65MJ 552 HA5KDQ JN97LN 542 HA5FMV JN97KR 526 PF2D JO21WX 523 HA7P JN97KW 512 OZ5W/P JO64GX 506 S51ZO JN86DR 480 PA5AO JO31GW 478
1296 MHz
********************************************************************
* Number of valid QSOs: 138 *
* *
* Best DX: JO65NQ 584 km call: SM7ECM Average: 220 km/QSO *
* *
* Countries worked: *
* 68xDL 50xOK 4xSP 6xOM 1xOE 3xHG 1xSM 1xS5 3xPA 1xOZ *
* *
* Total sum of points:
about 30500 *
********************************************************************
TOP 10 km ------------------- PA0EZ JO22OF 574 PA5AO JO31GW 478 DK3OS JO30EM 467 OM3W JN99BB 402 DK0XA JO43WJ 392 DL1SUN JO53PN 366 DF0OL JO40BP 343 OK2KFJ JN88HU 318 OK2KYZ JO80NB 300 OE5MKM JN67UT 297
2320 MHz
********************************************************************
* Number of valid QSOs: 48 *
* *
* Best DX: JO22OF 574 km call: PA0EZ Average: 200 km/QSO *
* *
* Countries worked: *
* 17xOK 27xDL 1xOM 2xPA 1xOE *
* *
* Total sum of points: about
9600 *
********************************************************************
TOP 10 km ------------------- OL2R JN89BO 245 DL0GTH JO50JP 155 DB6NT JO50TI 96 DK5NJ JO50TI 96 DF0MTL JO61JF 89 DL6NCI JO50VI 84 OK1KKD JO60WD 73 OK1KIR JO60PM 26 OK1AIY/P JO60LJ 5
3400 MHz
********************************************************************
* Number of valid QSOs: 9 *
* *
* Best DX: JN89BO 245 km call: OL2R Average: 102 km/QSO *
* *
* Countries worked: *
* 4xOK 5xDL *
* *
* Total sum of points: 1024 *
********************************************************************
TOP 10 km ------------------- SM7ECM JO65NQ 584 OL7Q JN99FN 406 OK2KYC JN99BM 384 OK2KJT JN99AJ 383 DL1SUN JO53PN 366 DL1SUZ JO53UN 358 DF0OL JO40BP 343 OK2KFJ JN88HU 318 OK2QI JO80NC 299 OL9W JN89DN 258
5,7 GHz
********************************************************************
* Number of valid QSOs: 28 *
* *
* Best DX: JO65NQ 584 km call: SM7ECM Average: 212 km/QSO *
* *
* Countries worked: *
* 15xOK 12xDL 1xSM *
* *
* Total sum of points: about
6000 *
********************************************************************
TOP 10 km ------------------- PA5AO JO31GW 478 OM0C JN88VJ 417 OL7Q JN99FN 406 OM3W JN99BB 402 OM3CLS JN99CG 399 OK2KYC JN99BM 384 OK2KJT JN99AJ 383 DK0BN JN39VX 372 OM3LQ JN88MK 370 DL1SUN JO53PN 366
10 GHz
********************************************************************
* Number of valid QSOs: 59 *
* *
* Best DX: JO31GW 478 km call: PA5AO Average: 210 km/QSO *
* *
* Countries worked: *
* 30xOK 22xDL 4xOM 1xOE 1xSP 1xPA *
* *
* Total sum of points: about
12500 *
********************************************************************
24 GHz
********************************************************************
* Number of valid QSOs: 5 *
* *
* Best DX: JO61JF
89 km call: DF0MTL Average:
59 km/QSO *
* *
* Countries worked: *
* 2xOK 3xDL
*
* *
* Total sum of points: about
300
*
********************************************************************
47 GHz
********************************************************************
* Number of valid QSOs: 1 *
* *
* Best DX: JO60LJ 5 km call:
OK1AIY/p Average:
5 km/QSO *
* *
* Countries worked: *
* 1xOK
*
* *
* Total sum of points:
5
*
********************************************************************
76 GHz
********************************************************************
* Number of valid QSOs: 1 *
* *
* Best DX: JO60LJ 5 km call:
OK1AIY/p Average:
5 km/QSO *
* *
* Countries worked: *
* 1xOK
*
* *
* Total sum of points:
5
*
********************************************************************
A ještě fotky:
73! OK1VPZ a celý kolektiv DM7A, OK2KKW a DL0TUD