Nejlepší rádio je moje rádio? Nebo tato poučka neplatí? Jak vlastně vybírat rádia?

(kopie textu z webu http://ok1if.c-a-v.com/ )

Moderní doba je kapitalistická, tedy vše je o penězích a o utrácení. Čím více budeme utrácet, tím větší bude všeobecný blahobyt, tím více bude pracovních příležitostí.... Většinou se přitom spotřebovává jen energie a suroviny. No bóže, energie je všude dost a surovin máme asi taky dost. Že to někdy dojde? Ale jo, až po nás a co je nám po těch harantech, co se narodí za sto let? A tak jsme do toho kapitalistického kolotoče vtaženy i my. Zkrátka toužíme si koupit to nejlacinější, ale přitom nejkvalitnější rádio. Když už si ho někdy koupíme, pak nás šíleně ti kapitalisté naštvou, protože vypustí na trh zase něco nového, s větší obrazovkou a s lepším IP3.
A tak sledujeme ony naměřené výsledky z laboratoří a když najdeme svůj typ někde dole, pak už je nám jasné, proč se špatně umísťujeme v závodech. Určitě to dělá to rádio. My kvůli němu neslyšíme. Občas sice na pásmech zaslechneme takovou připomínku jako že: "Na IP3 se neposlouchá". No asi to je zase někdo, kdo tomu vůbec nerozumí. Přeci IP3 je to základní a pak už nic. Je to tak? Někdy nás překvapí to, že si někdo koupí rádio za několik set tisíc Kč a za půl roku je vidět jeho inzerát, že ho chce prodat. Co se stalo? Vždyť si přeci koupil rádio, které má nejvíce funkcí, nejvíce knoflíků, nejjasnější a největší obrazovku a on najednou na pásmu říká, že si nechá starou dobrou TS850. Pak se v tom vyznej. No dobrá, vsadíme tedy na to, co používají mistři světa z Gambie. No už jenom pohled na typ IC756PROIII, tak to je něco, krásný název. Tak to musí být dělo, to poslouchá samo. Jestliže si to pořídím místo staré FT1000, která se dnes plně ofiltrovaná dá koupit již za 25000 Kč, pak si slibuji od toho, že najednou se ze mne stane mistr světa. A když si koupím následníka, třeba IC7600, pak to musí být ono. Třeba já jsem strašně spokojen, protože na obrazovce mám i čas a to dokonce v UTC. To jsem strašně potřeboval. Po prvotním nadšení a poznávání všech DSP filrů, vykousáváčků, děrovaček, autonotch, noise reduction a dalších pitomostí se někdy po zase neúspěšném contestu začneme zamýšlet. Které knoflíky jsem na tom rádiu v contestu potřeboval? Byl přínosem úzký filtr na SSB? Pomohlo to? Proč mi NR znemožnilo příjem ve spletrech, proč mi NB při CW totálně neumožnil příjem. Pak to rádio dáte stranou a zapnete si třeba FT817 s úzkým filtrem. Sakra, co se to děje, vždyť to rádio je v dynamickém rozsahu na tom hůře o minimálně 15dB, ale já to nějak beru. To se mi asi zdá. No je jasný, že pokud nezapnu ATT, pak neslyším nic, kdežto ta IC7600 bez ATT toho bere víc, ale pokud to srovnám... No to není možný, za FT817 jsem dal 10000 Kč v bazaru a tenhle šílený ICOM se svítivou obrazovkou (která mne stále oslňuje) stál 6x tolik a ten rozdíl je takový divný. Potřebuji spektroskop? Ale jo, asi 2x v závodě jsem si našel místečko, kde toho bylo méně. No jo, ale bez spektroskopu si stačí načíst do bandmapy volající stanice a jsem na tom neskutečně lépe.
Někteří z Vás pak podlehnou tomu, že přeci to nejdražší rádio musí být nejlepší. Koupí si tedy poslední výkřik módy. Jsou oslněni nádhernou obrazovkou, ale stále je něco malinko rozčiluje.... Hlavně to pomyšlení, že na tu FT817 slyší ten DX skoro stejně. Za několik set tisíc se tedy dozví to, že v rádiech to asi není...HI. Pak slyší povídat jednoho, že on dává přednost tomu starému nemožnému rádiu TS480, které má ještě zastaralé klasické filtry. To DSP prý ani nezapíná. No to není možné, vždyť ještě nedávno jsem slyšel na pásmu jiného borce a ten vypravoval, že u jeho Oriona II má vynikající funkci "křiviče" filtrů. Bez nich by nemohl poslouchat. Musí si to počítačově "nakřivit" podle svých uší, to přeci každý musí pochopit. Ale vážně, má cenu kupovat drahá rádia? Určitě ano (pokud na to máte). Snad probůh za větší peníze mám větší užitnou hodnotu. No jo, ale co když mám hluboko do kapsy?

Asi zkusíme seřadit nutnost dobrého rádia podle účelu ve směru nejméně náročné do nejvíce náročné.

Sbírání zemí CW
Sbírání zemí SSB
Závody CW
Závody SSB
Závody na VKV
Nejsou zde uvedena spojení "Počasový kroužek". Tam je skutečně úplně jedno, co budete používat. Je opravdu nutné mít rádio s co největším IP3?

Ale teď moje zkušenost:

Na stole mám IC7600 a KX3 (kromě jiných). IC7600 je klubové zařízení, které používáme s transvertorem DB0NT na VKV. Nahradilo starší FT1000MKV s kterou jsme nebyli spokojeni zvláště s kvalitou výstupního signálu. Všiml jsem si kdysi zajímavé věci, že při pile upu od slabých holandských stanic, nejsem schopen je rozlišit. Někde chyba musí být, zkrátka spoléhal jsem na to, že chyba je mezi TCVR a žídlí. Po změně firmware na poslední 1.11, se stav malinko zlepšil. Na KV, kde nejsou až tak veliké nároky na odolnost rádií a s možností zapnutí ATT jsem zjistil, že při braní SSB slabých signálů (pile up) opět nejsem schopen to brát. Zkoušel jsem zužovat filtry, zkrátka vše. Pomalu jsem dospíval k názoru, že IC7600 s DSP filtry není schopen slabé pile up signály brát (koneckonců zapínáním ATT se vyloučil vliv IP3). Poslední potvrzení jsem udělal v SSB lize dne 2.11. Nainstaloval jsem obě rádia a to KX3 a IC7600 a to tak, abych mohl jednoduše mezi nimi přepínat příjem do stejných sluchátek. Počkal jsem si na již pohasínající podmínky, kdy jsem mohl pro relativní slabost signálů vyloučit vznik intermodulačních produktů.
Rádio jsem zatlumil vstupním ATT až o 30dB, kdy většina stanic na S metru ukazovala něco kolem S5. Spustil jsem pile up (nebyl to problém, jsem jediná stanice z okresu ELI). Při volání 3-4 slabých stanic a to přibližně stejně silných, jsem nebyl schopen podle žádného znaku je rozlišit. Přepínání filtru ze 2.4 až na 1.8 KHz vedlo ještě k horšímu stavu. Toto je možná způsobeno Weber Fechtnerovými charakteristikami mých uší. Zkrátka já ty vyšší kmitočty ve sluchátkách potřebuji. Když jsem si již zoufal, jednoduše jsem přepnul na KX3. Je to zajímavé, všechny slabé signálky se daly od sebe rozlišit a pobrat. Upozorňuji, že IC7600 jsem měl vypnuté AVC, zrovna tak na KX3. Při zapnutí AVC to bylo ještě daleko horší. O AVC KX3 už zde bylo psáno hodně. Tam to funguje trošku jinak a to jako omezovač od určité úrovně (sloped AVC). Tedy daleko efektivněji dokáže zachovávat dynamiku signálů i při vysokých úrovních.



Toto však nebylo důvodem. Kde je chyba? Mám vadnou IC7600? Mám vadné uši? Proč se to na KX3 brát dá? Je chyba ve vzorkování pro DSP? Pamatuji začátky kdy na TS870 (první sériově vyráběné rádio s DSP filtry) jsem jednou zažil pile up. To rádio pile up neumělo (to bylo všeobecně známé). Je něco podobného u IC7600? Dokonce to nefunguje i při CW, kdy pile up je v rozmezí až 150 Hz. Vše se jakoby setře a nelze přečíst nic. Nebo trpím syndromem - moje rádio nejlepší rádio? Máte podobné zkušenosti? Nebo to dělá to DSP? Ale na KX3 je také DSP, samozřejmě se však vzorkují nižší kmitočty. Babo raď.
A tak jedno doporučení, nevybírejte si rádia jen podle IP3, to se dá lehce vylepšit pomocí ATT, ale testujte si rádia na pile upy slabých signálků a to vždy porovnáváním s tím, co momentálně máte na stole. Ne vše nové a drahé Vám dá stejnou užitnou hodnotu jako staré rádio s klasickými filtry. Zkuste si to. Asi by to chtělo vyrobit přípravek, kde bych namixoval tak 4 až 5 SSB signálků a vysílal je do rádia. Libovolnou změnou úrovní bych si pak mohl nadefinovat plno věcí.

Závěr:

Po poslechu nahrávky OK7O na KX3 se mi jeden operátor této stanice ozval a divil se, že na jeho IC756PROII se mu zdálo, že to bere nějak hůře a to poslouchá na beverage a ne na NVIS.

Vysvětlení jevu:

Karel OK2BWB mi tento jev vysvětlil. Zde je jeho Email:

Ahoj Milane,

četl jsem na Tvém webu poslední článek o hodnocení rádií pomocí "slabých pile-upů" a IP3. Tohle mě zajímalo už dřív také a tak si dovolím jednu poznámku:

IP3 je kupodivu hodně podstatný parametr právě a zejména i při těch "slabých pile-upech" - jenže zde se jedná o IP3 měřené v rámci kanálu (!), tedy s měřicími signály s kmitočtovou roztečí signálů pouhé desítky Hz (takovou, aby oba měřicí signály i IM produkt 3. řádu padly do nejužšího použitého filtru). Tohle ovšem žádný výrobce veřejně neměří, ani šervúdští kovbojové. Přitom v době digitálního zpracování signálu je to velice podstatný parametr - intermodulační odolnost v rámci kanálu propustnosti.

A světe div se, naopak dávno měří tento parametr slušní výrobci u dobrých audio zesilovačů. Zkrátka, když v reprodukci zazní dva silné tóny houslí, nesmí vzniknout slyšitelný třetí tón, který je vzhledem k nim sice ekvidistantní (IM produkt třetího řádu), ale hudebně hnusně falešný.

Bohužel, stále většina i moderních TRX (kromě například KX3) má v IF zesilovači před vzorkováním "narváno" příliš velké zesílení, takže nízké vstupní hodnotě IP3 v kanálu se nelze divit. Výrobci se snaží "přebít" tím ziskem mizerné šumové číslo samotného ADC, ovšem zbytečně to přehánějí. (Nepomůže pak příliš ani vřazení vstupního útlumu, protože při takto navrženém IF řetězci kulhá pochopitelně i tzv. scaling před výstupním DAC.)

Chci tím jen říct, že vlastnosti rádia, potřebné pro dobré čtení slabých i silných pile-upů nejsou ve své podstatě nic mysteriózního. I zde jde z velké části o linearitu řetězce, tentokrát ovšem ne v jeho vstupní části, ale až hluboko uvnitř - počínaje vstupem do prvního IF filtru (roofing) a konče až DA převodníkem před sluchátky!

Pak jsou zde ještě další podstatné drobnosti (třeba fázové superpozice charakteristik roofing IIR filtrů a mezifrekvenčních FIR filtrů), ale to už je z jiného ranku.
Chtěl jsem jen říct, že i když je pile-up slaboučký, IP3 je pořád hráč číslo jedna, protože zisk mezi roofing filtrem a "sluchátkovým" DAC je mnohdy obrovský, 100dB a víc. Což je i ten oříšek s AVC.

Doufám, že Tě svým psaním neotravuji,

zdravím z Nového Města,

Karel OK2BWB