Radista, nebo radioamatér?

Někteří radioamatéři z ČRK začali opět používat slovo radista. Pro naše mladší kolegy si připomeňme význam tohoto slova.
 

Radista má původní význam "voják obsluhující radiostanici" a vzniklo jako analogie ke starším názvům "telegrafista" a "telefonista". V období studené války, zejména v 50-tých letech 20 století ovšem název radista získal posunutý význam, protože šlo o slovo, které bylo ve vztahu k radioamatérské komunitě zneužito v ČSLA a Svazarmu, kde byli radioamatéři svými velícími důstojníky a politruky při braneckém výcviku úmyslně nazýváni radisty, aby tím byli dehonestováni a zbaveni pro armádu nežádoucích zbytků hamspiritu. Výsledkem je, že název "Radista" tak v povědomí veřejnosti nese již desítky let význam "člověk obsluhující radiostanici z donucení".

Původní neutrální charakter prvorepublikového názvu radista, tak byl již před 60-ti lety zapomenut. V radioamatérské komunitě se slovo radista proto již od 60 let 20 století používá jako nadávka. Z důvodu hanlivého významu se toto slovo už od 60 let minulého století a ani dnes nepoužívá jak mezi radioamatéry, tak i v profesionální praxi, kde se pro osobu obsluhující radiostanici používá neutrální výraz radiový operátor. Slovo radista přežívá jen v omezeném rozsahu v interní komunikaci osob, kteří kdysi byli důstojníky ČSLA, funkcionáři Svazarmu, či podobných složek.

Negativní konotace slova "radista" byla tak silná, že aktivní používání tohoto výrazu bylo odmítnuto i ve Svazarmu počínaje sedmdesátými léty 20 století. Dnes tento výraz používají jen lidé, kteří "v hraní si na vojáky" hledají (pochybnou) zábavu.

Oproti označení radista je radioamatér člověk, který je schopen radiostanici nikoli pouze obsluhovat, ale také opravit, vylepšit, či případně celou zkonstruovat a to vše ze svého zájmu. Tedy nikoli za peníze a nikoli z donucení. Když radioamatér obsluhuje stanici amatérské radiokomunikační služby, činí to z vlastního zájmu coby svého koníčka, nebo jako součást nějaké sportovní disciplíny. Pokud je radioamatér zaměřen na aktivní radioamatérský provoz a nikoli na s tím související technické a sportovní aspekty, hovoří se o jeho činnosti stejně jako v profesionální praxi jako o činnosti radiového operátora.  Radista byl voják, bojující proti nepříteli. Správný radioamatér, který se řídí zásadami hamspiritu, žadné nepřátele nemá.


Označovat proto radioamatérského kolegu slovem radista je vnímáno jako urážlivé a radioamatéři by se používání tohoto označení měli vyvarovat.

 
OK1VPZ

Doporučený odkaz:

http://www.ok2kkw.com/sima68.htm