Předmět:

[ok_list] ke krátkodobým povolením

Datum:

Thu, 12 Mar 2015 17:43:07 +0100 (CET)

Od:

Zdeněk Říha <ok1ar{zavináč}seznam.cz>

Komu:

OK list <ok_list{zavináč}crk.cz>

Kopie:

Český_radioklub <crk{zavináč}crk.cz>



Dával jsem podnět k šetření postupu ČTÚ, jako soukromá osoba, ve věci krátkodobých oprávnění v červnu minulého roku.
Nyní jsem domluvil s JUDr Němcovou, která je právníkem kanceláře Veřejného ochránce práv. /dále KOVP/ a která toto šetření spolu s JUDr Křečkem prováděla.

Závěr je takový: Dle zjištění KOVP byla novelizace ZOEK v roce 2010, včetně doplnění paragrafu 25, konzultována s Českým radioklubem. Ten však nevznesl žádné námitky.

Ač byl ČRK ze strany ČTÚ ujištěn již v roce 2012, že je připravována novelizace ZOEK, tato nebyla doposud zahrnuta do legislativního postupu a předpoklad je, že bude zahrnuta až v létech 2016/2017.

Vzhledem k tomu, že ze strany ČRK nebyly vzneseny námitky vůči par. 25, nebyly zaneseny do zákona žádné vyjímky směrem ke krátokodobým oprávněním pro radioamatérské stanice, tudíž paragraf 25 je platný i pro ně a poplatek 3.000 Kč, včetně postupu žádostí, se vztahuje i na ně.

Veškerá další korespondence ČRK a ČTÚ je brána již jen jako námět pro legislativní změnu zákona, připravovanou výhledově na roky 2016/2017 a do té doby nelze ve vydávání krátkodobých povolení postupovat jinak.

ZDE bych se chtěl zeptat ČRK - proč při návrhu změn, týkajících se krátkodobých oprávnění, nebyly do návrhu změn zahrnuty i požadavky ostatní. Konkrétně volací značky pro klubové stanice se sufixy vyjadřující příslušnost k mezinárodním organizacím či zažitým klubům? Sám jsem tento požadavek zasílal za DIG na ČRK 2x, co vím, stejný poždavek posílal minimálně ještě OK1AW za EPC. Jedná se o značky se suffixy DIG /Diplom interessen gruppe/. IPA /International police association/, EPC  /European PSK klub/ případně další UHF, VRK, QRP, TOP, ba i případně toho CRA.

Před dvěmi roky jsem zhusta komunikoval s Borkem, OK1RQ, který připravoval pro MPO legislativní návrh změn, včetně krátkodobých povolení pro radioamatéry /změna názvu na mimořádná povolení, takže by se jich netýkal par. 25/ a připravoval i návrh po tyto zvláštní volací značky, jimž by byl vyhrazen prefix OL0, při zachování ostatních ustanovení pro značky s prefixem OL. /Nulté výročí něčeho nikdo slavit nebude, čili by tento prefix byl vyńat pro tyto zvláštní značky. Ovšem Borek byl odvelen do Ženevy, se mnou přestal komunikovat a zda bude jím zpracovaný návrh brán v potaz, tot otázka. Takže pokud ČRK zastupuje opravdu VŠECHNY radioamatéry, žádám znova, již potřetí, aby ČRK, podal na ČTÚ, resp. MPO , i tento návrh na úpravu ZOEK. Případně s odvoláním na materiály připravované ing. Borisem Kačírkem, OK1RQ, v roce 2012.

Písemný závěr ze šetření KOVP odbdržím do 10.dnů a kromě toho co jsem uvedl na začátku tam bude i to, že si mohu požádat o náhradu nemajetkové újmy /průtahy při vyřizování ze strany ČTÚ a 14.měsíční nereagování na můj poslední rozklad/. Žádat však nebudu, to nebylo účelem mého podnětu k šetření KOVP.
A to co vypadalo nadějně po prvním rozkladu vyřízeném předsedou Rady ČTÚ, kdy jsme málem dostali povolení OL2013D, OL2013I a OL2013G za 500 Kč, by byl býval průšvih předsedy. Bohužel, par 25 platí a platil, pouze si to právníci, kteří mu tehdy připravovali podklady, špatně vyložili.

 73 Zdeněk

kopie i na crk{zavináč}crk  aby zase někdo neřekl, že OK list nečtou


Poznámka OK1VPZ: ČRK ZCELA JISTĚ NEZASTUPUJE VŠECHNY OK RADIOAMATÉRY! ČRK je samozvaná organizace na úrovni nějakého svazu zahrádkářů z České Lípy a pokud chce nějak zastupovat své nečleny, musí této organizaci k tomu zastupovaná osoba podepsat ČRK plnou moc! V opačném případě je jednání ČRK ve smyslu zastupování někoho v něčem ZCELA PROTIPRÁVNÍ!