Jak se zbavit vadných tranzistorů, obsahujících beryliovou keramiku?

Před časem na našem diskusním boardu byla diskuse na téma vysloužilých součástek, obsahující beryliovou keramiku. Obrátil jsem se proto s dotazem na Ministerstvo životního prostředí. Po výměně několika emailů, specifikujících o jaké součástky se jedná a co to je beryliová keramika jsem po urgenci konečně dostal odpověď MŽP na tu mojí, přímo nerudovskou otázku - totiž "kam s ním?" Pro informaci OK hamstva si tuto odpověď zde nyní dovolím zveřejnit:

From: Tomas.Vavra{zavináč}mzp.cz [mailto:Tomas.Vavra{zavináč}mzp.cz]
Sent: Wednesday, May 13, 2015 2:15 PM
To: Petržílka Vladimír
Subject: BeO odpad č.j. 29141/ENV/15, 1738/720/15

 

Vážený pane Petržílko,

z pověření Ing. Jaromíra Manharta, ředitele odboru odpadů MŽP ČR, reaguji na Váš opětovný dotaz doručený dne 24. dubna 2014, který je zaevidovaný pod č.j. 29141/ENV/15, 1738/720/15, a který se týkal odpadů obsahujících oxid berylia.

Oxid berylnatý se může vyskytovat mj. v elektrospotřebičích, které spadají pod zpětný odběr, tzn. jejich výrobce je povinen tyto odpady zrecyklovat po ukončení doby jejich životnosti. Výrobci tyto povinnosti plní v drtivé většině v rámci kolektivních systémů. Tyto provozují sběrná místa (vč. sběrných dvorů), do kterých mohou být tyto elektrospotřebiče, popř.  jejich součásti odloženy. Výrobci těchto spotřebičů, resp. kolektivní systémy, mají povinnost zajistit náležité zpracování a materiálové využití těchto odpadů. Zákon o odpadech stanovuje pravidla pro nakládání a zpracování těchto odpadů. Každé takové zpracovatelské zařízení musí být schváleno místně  příslušným krajským úřadem podle § 14 odst. 1 zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech (dále jen "zákon o odpadech"), a to pro konkrétní odpady a jednotlivé činnosti nakládání s odpady.

V případě tedy, že elektrozařízení nebo jeho součást obsahuje oxid berylnatý, lze ho odevzdat na sběrném dvoře, popř. do sběrné nádoby určené ke zpětnému odběru elektrických zařízení. Jak sám uvádíte ve Vašem dopisu, beryliová keramika je  při běžném používání bezpečná. K samotnému zpracování, resp. manipulaci s tímto materiálem, by tedy mělo dojít až v daných zpracovatelských zařízeních (viz výše), která by měla být na manipulaci s tímto nebezpečným odpadem připravena.

V případě, že by sběrné místo odebírající odpadní elektrozařízení toto odmítlo převzít, lze tento odpad odevzdat v rámci svozu nebezpečných odpadů organizovaných konkrétní obcí.

V případě dalšího zájmu o tuto problematiku můžete také kontaktovat jednotlivé kolektivní systémy, které ve spolupráci se zpracovateli elektroodpadů zajištují tzv. prodlouženou odpovědnost výrobců elektrospotřebičů.

Seznam kontaktů na kolektivní systémy naleznete zde:

http://www.mzp.cz/C1257458002F0DC7/cz/kolektivni_systemy_oeez/$FILE/OODP-kontakty_kol_systemy-20150227.pdf

Omlouváme se za prodlení s odpovědí na Váš dotaz.

S pozdravem  

Ing. Tomáš Vávra
Oddělení zpětného odběru, Odbor odpadů

Ministerstvo životního prostředí
Vršovická 65 · 100 10 Praha 10
tel.: + 420 267 122 561 · mob.: +420 602 170 196
e-mail: tomas.vavra{zavináč}mzp.cz ·  web: www.mzp.cz