F2 a F scatter

Vrstva F2 (vrchní vrstva ionosféry) neodráží signály jen na KV, ale v letech slunečního maxima a hlavně v letech sekundárního slunečního maxima je schopná odrážet signály až do 60MHz a to i v naších zeměpisných šířkách. Vrstva F2 se vyskytuje ve výškách okolo 250km a je schopna odrážet radiové signály na vzdálenost jedním skokem přes 3000km. Vícenásobné odrazy umožňují i na 50MHz navazovat spojení na vzdáleností okolo 5000-7000km. Při spojeních na větší vzdálenosti se uplatňují i další mechanizmy šíření pomocí vrstvy F2, jako jsou ionosférické vlnovody a ionosférické kanály. Zde se jedná již opravdu o pořádné DXy, když si uvědomíme že na kmitočtech, kde ještě stále vysílá televize, jsme schopni výjimečně pracovat i se stanicemi z  Pacifiku.  I u nás se několika stanicím podařilo navázat spojení dlouhou cestou se stanicemi z KH6 na 50MHz.

 

Jednotlivé vrstvy Ionosféry, jejich výška výskytu a rozdíly jejich hustot.

 

Dalším fenoménem známým hlavně s 50MHz jsou Backscatter a Sidescatter. Backscatter je zpětný rozptyl signálu od vrstvy F. V době výskytu šíření prostřednictvím vrstvy F2, většinou stanice vzdálené od sebe 100-2000km směřují antény do oblasti maximálního možného použitelného kmitočtu (MUF) a přitom jsou schopny slyšet se navzájem i když žádný jiný druh šíření na tuto vzdálenost zrovna nefunguje. Backscatter se vyskytuje většinou v době kdy je MUF těsně okolo 50MHz, nejčastěji okolo poledne a odrazné místo je v oblasti maximálního MUF, ve většině případů jižněji od našeho stanoviště. Signály bývají značně slabé, mající charakteristický dutý zvuk s nádechem ozvěny. Většinou slyšíme dříve Backscatter a až následně nějaké stanice klasickým šířením F2.

 

 

 

Sidescatter - stanice na 50MHz také často zaznamenávají, že signály přicházejí z jiných než přímých směru, jako by to odpovídalo šíření F2 . Většinou se opět jedná o jižnější směry. Typickým příkladem je šíření mezi střední Evropou a Japonskem, kdy signály zdánlivě přicházejí někde z oblasti Malajsie a většinou jsou i ve stejné době stanice, nebo TV vysílače z této oblasti na pásmu slyšet. Osobně jsem nikdy neslyšel na 50MHz stanice z JA přímo, ale vždy jižněji - tak o 20-30st. Sidescatter signály bývají slabší, ale bez skreslení. Šance na spojení s QRP jsou malé. Dalším příkladem může být známá stanice PY5CC,  která bývá často slyšet asi tak o 10st. jižněji než z přímého směru, a Peter také uvádí, že většinou směřuje své antény více na Afriku, než na Evropu. 

 

 

                             Zpět