Jaký byl 2. subregionál IARU 2006 na contestovém stanovišti OK2KKW

Po dvou letech jsme se konečně těšili na slušné počasí. Předpověď sice annoncovala  silný vítr, ale jasné počasí bez deště. Na rozdíl od loňského roku jsme tedy tentokrát mohli nechat gumové pláště a holínky doma. Na kopec dorazil po zimní pauze jako první ve čtvrtek večer OK1XNG. A první problém byl na světě. Byli jsme bez elektriky.

Rychlá kontrola potvrdila, že problém není u nás, ale "tam někde venku". Silná zima 2005/2006 si vybrala svou daň - celkem z 11. sloupů venkovního jednofázového vedení byly strženy vodiče. Tohle neopravíme. Voláme tedy dispečink ČEZ. Ovšem po konverzi zákaznické databáze po převzetí ZČE se ukazuje, že najít v databázi ČEZ smlouvu na provoz naší energetické přípojky není jednoduché. Nicméně po detektivním pátrání se to po cca 20-ti minutách přece jen podaří a je nám na pátek slíbena oprava - nu uvidíme.

S výjimkou OK1KN, který přijel až večer (a omluveného OK1JFR, který je na služební cestě v Hamburku) se v pátek ráno slézáme na kopci všichni. Počasí je sice "Agfa Color", modrá obloha od nevidím do nevidím, ale předpověď nelhala - JV vítr má v poryvech sílu vichřice a asi nebude daleko od předpovězených 80 km/h... V tomhle počasí se antény moc stavět nedají. Ale jsme optimisté a věříme, že  to vítr nevydrží. Pomalu chystáme stožár, kotvy i antény. Konečně po obědě vítr trochu polevuje a fouká už jen nějakých 50 km/h. Opatrně stavíme stožár s anténami. Volíme 2 x 4 x 5 el DK7ZB na JV a SZ a starou osvědčenou KLMku. Anténu dle designu OK1RI raději protentokrát necháváme odpočívat, je přece jen trochu titěrnější a náchylnější na boční vítr a tohle větrné počasí by nemusela přežít bez újmy. Stavění jde pomalu, přece jenom vítr cloumá stožárem docela fest, ale asi po 2 hodinách je všechno bez havárie nahoře. Ale protože sichr je sichr, tak raději oželíme z plné výšky stožáru dobrých 9 metrů.

Náš hlavní reprezentant dvoumetrové party snů staví zatím všechno to své výkonové železo - tentokrát si na něj přivezl dokonce masivní stojan. Počet 2m PA je už sice úctyhodný, ale má to drobný nedostatek - jen slabou jednofázovou přípojku - a ta je navác zatím bohužel mrtvá. Ale chlapci z ČEZu opravdu přijíždějí a přibližně po 3 hodinách práce a natažení nových, na Slunci jako stříbrných drátů, máme první vítězství v kapse. Rozsvítili jsme žárovku!  Sláva jim!

David zatím chystá strategii provozu dvoumetrového pásma a všichni s napětím čekáme, že nová technologická "fíčurka", kterou jsme prosadili na straně OL7C přinese kýžený efekt a omezí to dříve tak příšerné rušení, kvůli kterému jsme již řadu dvoumetrových závodů nedosáhli na stupně vítězů. A když už jsme u té strategie, podléháme "současné módě všeobecného zkracování" a rozhodujeme se, že provětráme naší fungl novou contestovou značku OK4W.

Večer vítr slábne a proto ještě stavíme anténu na 70 cm. Se 160cm parabolou na 23 cm zatím váháme - a děláme dobře. První večerní testy dvoumetrové technologie dopadají slibně. Protože na tento závod připadá zároveň maximum meteoritického roje Aquarid, OK1TEH a OK1RK dráždí výkonové železo a ukazují se na pásmu provozem MS. My ostatní se zatím  u ohně kocháme občasnou "padající hvězdou". Po chvíli nás přemáhá zima a zalézáme ke kamnům. Protože je narozdíl od loňského EME úspěchu, který znamenal dosud nepřekonaný OK rekord, Měsíc ještě po půlnoci velice vysoko, rezignujeme tentokrát na EME provoz a chystáme se na kutě. Ale ještě předtím se mi orosí čelo, když zjišťuji, že chybí igelitka s kabely k transvertorům 21/144 a 145/1296 MHz. Horečné hledání nevede k úspěchu a už už se chystám na noční 500km dlouhý výlet na chalupu do východních Čech, kde jsem ji musel omylem vyložit... Naštěstí na poslední chvíli ji OK1TEH nachází mezi zásobami jídla! Důvodem tohoto omylu bylo, že jsem do ní strčil něco na zahřátí - a někdo to považoval za neklamnou známku toho, že jde o proviant! Placatici, která nás uvedla v omyl trestáme rychlým vypitím.

V sobotu ráno si dopřáváme delší spaní a potom stavíme zařízení pro 70 a 23 cm. Máme s sebou sice i kompletních 10GHz se 6W PA - ale - nejsou bohužel lidi... Takže 3cm se stane pro tento závod jen drahou hračkou. Hodinu před začátkem závodu si dodáváme odvahu a zvedáme naši 160cm plnou plechovou parabolu na 23cm. Chvíli s obavami sledujeme, jak s ní vítr cloumá, ale pak vítězí optimismus a necháváme ji nahoře.

Začíná závod. Neuplynou ale ani 3 minuty a OK1BAF odstavuje starý PA s GU34. Nějaká závada způsobuje nahodilé přepínání relé, blokujícího předpětí. Nu dobrá, bez jednoho PA se obejdeme. Ale Murphy's law útočí dál - objevuje se problém s nejnovějším závodním SW VUSC - podle všech indicií jde o problém s počítačovou sítí, která propojuje naše jednotlivá pracoviště. Mikrovlnná WIFI technologie si totiž moc nerozumí s cca 40kW vyzářeného výkonu z antény pásma 23cm... Láďa OK1DIX tedy s těžkým srdcem rozpojuje síť. Odteď tedy bude každý operátor odkázaný jen sám na sebe.

Na 144 MHz hlásí David hned dvě zprávy. Jednu dobrou a druhou špatnou: OL7C neruší. Zato brutálně šumí OL4A. Po celém pásmu. Experiment OK1RI se softwarovým rádiem se tedy (alespoň zatím) nedaří. Nu - mezi námi - výsledek není daleko od teoretických předpokladů. VKV holt není KV. A co je špičkové na KV, bývá na VKV jen průměrné, či podprůměrné. Ale nezavrhujme sotva narozené - až budou A/D převodníky schopny přesně digitalizovat analogové signály o úrovni zlomků mikrovoltů, až bude dynamika těchto převodníků na úrovni 150 dB a více a fázové šumy syntetizovaných oscilátorů na úrovni -160dBc/Hz, bude podobné zařízení i na VKV těžkým soupeřem klasické analogové technologie. Možná, že si ještě na takový okamžik pár let počkáme, ale jednou to přijde. Zatím však musíme závodit s tím, co je dnešní elektronický průmysl schopný vyrobit.

Naštěstí máme OL4A schované za masivem Klínovce. Nezávidíme ale ostatním v české kotlině, kteří na ně vidí... Po necelých dvou hodinách OK1RI (který musel mít s SDR1000 podobné problémy i na příjmu) pochopil, že tudy cesta (alespoň pro tento závod) nevede a vrací se osvědčené FT1000. Na pásmu se rázem uvolňuje. Asi hodinu to docela pěkně "odsejpá", ale potom nejprve trochu, ale čím dál tím víc a víc stoupá rušení od OL7C. Pozdě večer je už "křapání" po celém dvoumetrovém pásmu na úrovni S9+. Dohadujeme se po telefonu s OK1WPN, potom na Blatenský vrch jede OK1DIX.  Podle našeho podezření někde v PA OL7C hoří VF koróna, která způsobuje celou tu hrůzu na pásmu. Přitom potom, co OL7C upgradovali zařízení podle našeho designu, tak my je prakticky vůbec nerušíme! Před půlnocí se situace u OL7c vyjasňuje a jejich anténí relé konečně dohořelo... Pro nás je už ale pozdě. Takovou ztrátu na ostatní už nemůžeme na dvoumetru dohnat. Alespoň, že ostatní dvoumetrové technologie se drží statečně.  V řídkých chvílích menšího rušení zjišťujeme, že bychom potřebovali lépe slyšet. Naše široké antény, zařízení o šumové čísle cca 2,5dB bez předzesilovače nestačí na to, abychom byli schopni přijímat signály QRP stanic z PA a tak ztrácíme oproti lépe anténářsky vybavené konkurenci čím dál tím více.

Na 432 MHz zahajuje závod OK1DIX - ale potom musí rychle řešit problémy s počítačovou sítí - a jen o chvíli později rušení OL7C. Na jeho místo zatím (věřím, že jen na chvilku) zaskakuji já (OK1VPZ). Naše stařičké 70cm "železářství" se drží dobře - ale přece jen: dnes už není možné s jedním PA o výkonu cca 500W a jednou jedinou anténou konkurovat žralokům s výkonem 5x větším vybaveným mnoha anténními systémy na všechny možné strany...

Pásmo 1296 MHz obsluhuje od začátku do konce Matěj OK1TEH. Je to jeho doména a těšil se na tento závod celý rok - naposled totiž byl na 23cm vloni v květnu. V Polním dnu 2005 jsme pro nemoc OK1VPZ 23 cm nejeli a v UHF Contestu bylo toto pásmo v režii DM7A: ale podívejme se, co o tomto závodu na 23cm napsal sám OK1TEH:
*****************************************************************************************
Protože 23cm (když nepočítám UHF contest 2005 od DM7A, kde ovšem byla řada technických problémů) jsem měl jet poprvé přesně po roce a navíc je to můj nejoblíbenější band, netrpělivě jsem čekal, až nastane konečně 2.subregionál a znovu se ocitnu on the air. Mimochodem tímto závodem uplynulo jubilejních 10let, kdy jsem poprvé jel s tátou OK1VPZ na Spáleniště hihi. První problém byl opět vítr (už si skoro nepamatuji, kdy by o 2.subru pořádně nefičelo:-). Takže zatímco vítr lomcoval s karavanem v síle kolem 50km/h a více, kolem 13hodiny nedělní se na na karavanu ocitá Venca OK1XNG bosky, aby náhodou neuklouzl a s pomocí dalších vytahuje nahoru naše 160cm "UFO". Nakonec přes pár horkých chvilek se přece jen daří a anténa je ready. Zatím v karavanu táta Patejdl (OK1VPZ) testuje náš 200W PA made by OK1VMS. V konci se nalézá nová GI7b a naštěstí se zdá, že PA bez větších problémů funguje. To se ale už blíží začátek závodu. Nutno podotknout, že těsně před závodem zjišťujeme, že nefunguje interface k propojení počítače a pastičky, jelikož můj nový notebook nemá funkční COM1 a přes seriový port to zkrátka nejde. Takže hned je na světě další problém: během závodu nebudu mít k dispozici žádné CQvidlo a CW bude výhradně 100% ručně. V té chvíli si myslím, no snad alespoň ten PA bude šlapat, posledně během 2.subru plesknul nejméně 5x pří P-out 80W. Však uvidíme...

14:00utc
Začíná závod a už po prvních QSO začínají problémy s novým VUSC pod win XP. Ač autor programu Láďa N1GA bystře přebíhá mezi jedotlivými pracovišti, síť ne a ne řádně fungovat a poté, co problémy se sítí začínají vést ke ohrožení bezpečnosti dat, je rozhodnuto: síť se pro jistotu odpojí a PC pojedou jako single stanice. Takže zhruba po 40min ztracených konfigurací PC se závod na 70 a 23cm konečně rozjíždí. Shrnuto: nemůžeme dohazovat ze 70 na 23cm bez toho, aby jsme na sebe v přívěsu pokřikovali, nevíme, co se děje na 2m pracovišti vzdáleném 400m, pro výměnu OP z baráku musíme používat pouze GSM spojení a venku co chvíli vítr cloumá s talířem až se třese celý karavan. A kam se krucinál podělo pivo
??

Během prvních 2 hodin volám výzvu na našem tradičním kmitočtu 1296.215 MHz směr východ, ale kde jsou ti OK2? Daleko lepší je situace z blízkých DL z okolí JO51. V 15:30z přichází konečně první DX HA5FMV 534km JN97, velmi pěkné SSB random QSO. Bohužel to tentokráte bylo první a i poslední HA stanice za celý závod (HA5KDQ & HA5SHF ani přes veškerou snahu nil)..  Zanedlouho je v logu OM0Č 425km, ale tentokráte opravdu dosti slabý signál na CW a to normálně Riša dělávám 59++. Podmínky na východ tedy opravdu nic moc. V 16:16 QSO s DL0GTH, mají už o 11qso více. V podvečer tedy nezvykle brzy točím antény dlouhodobě na západ a dělám pěkné qso s PI4GN a PA6NL. PA6NL jako obvykle na těch 630km velmi solidní signál, ve špičce i přes S9 při QRB 630km. Potom přichází na SSB výzvu F8ZW JN38, fb signál. Západ teda celkem jde (výjma strašného prasení ze strany DL0GTH a to jsou 150km daleko! Nechcete boys už konečně hodit toho Icoma do strouhy..?  Signály z Fichtelbergu taky dost zlé, ale oproti GTH to naštěstí celkem jde, nehledě na to, že kluci z DM7A jsou jen 9km,). Navíc po delší době mám konečně přístup na cluster, tedy i ON4KST.

Východ stále mlčí, jenom jediný signál je slyšet od OM3KII, klobouk dolů, slyšel jsem je téměř celý závod, kdykoliv jsem tam točil. Zatím ze západu (také díky KST chatu pro skedy) přibývají v logu s fb signálem PI9A, PA0BAT a dokonce s velmi FB signálem i OT6D/P 574km SSB a další (dá se říci západ celkem průměr). Potom po 20z víc než hodinu trvající CQ a jenom jedno QSO. Tou dobou ale nastává sked s IQ1KW z JN34. Jsem ohledně QSO dost skeptický, ale alespoň je anténa bokem proti větru. IQ1KW je totiž od nás celkem často dělaná stanice na 70cm, kde bývá  59+, ale přes několik závodů jsem je na 23cm ještě neslyšel ani jednou. Ono ostatně to od nás na jih není moc slavné, máme tam převýšení od Plešivce asi 4km daleko a delší hřeben. Přesto mě někdo na 215 volá velmi pomalým CW. A je to opravdu IQ1KW JN34 a 770km!! Super signál 599 a navíc nezvykle stabilní po dobu asi 5minut (jejich op jezdí dosti pomalu hi:). Potom vidím na clusteru dávat CQ od Franca I4LCK/4. LCK naštěstí přichází na KST a sked je dílem chvilky. Tentokrát je ale qso 100% odrazem od letadel. Po úvodních burstech hodnou chvíli ani malý ping a pak najednou S9+ 30sekundový odraz včetně oboustranně vyměněného RRR a 73 hi. Franco měl ostatně z toho stejnou radost jako já :-).

Pro rekapitulaci QSO do I z JO60JJ:  Od Polního dne 1996, kdy jsme poprvé vyjeli na 23cm jsme přes všechny pokusy (a že jich nebylo málo) dělali na 23cm Itálii pouze v roce 1996 I4JED, 1997 IO3V (ten byl ale jen kolem 400km a >3km asl), 2003 IK3COJ a teď rovnou 2x I. Marně mi přitom vrtá hlavou, jak může Chris DH9NFM dělat takové  tuctu makarónů a přitom je od nás jenom 97km. Zkouším volat jednu nejmenovanou moravskou stanici, ale přesto, že její signál je tady 59+, samozřejmě naše volání, stejně jako v minulých závodech, ignorují. Ach, kde je ten starý dobrý hamspirit... Pak se ještě daří pár qso včetně starého známého SM7ECM a brzo ráno si dávám hodinovou pauzu na spánek. Zakrátko můj xicht dostává vzorkování kláves počítače, usínám totiž na stole přímo u trx.

0400z
Po zhruba hodině mě budí ze 70cm Jarek, že mám skeda do OM a pro mě tím začíná druhá část závodu. Škoda, že nemám dávač výzvy z PC, zejména po krátkém spánku mám problém s novou značkou OK4W hi. Ráno trochu ožívá jihovýchod, ale moc slavné to není. Joze S51ZO je tu tentokrát velmi velmi slabě. Lepší už je to s S59R a pak strašně dlouhé qrp qso s S55M do JN65, měl tam prý jen 30W a krátkou yaginu, QSO je ale nakonec komplet, uff. Ale OM pořád nic, dokonce ani Martinské Hole (OM3KHE) nebo z Vršatce (OM3W), a přitom normálně je dělávám bez problémů 59...

0900z
Konečně je v logu OM3KHE, ale bylo to vydřené. Radši tedy točím znovu na západ. Zanedlouho jsem OK1VPZ
(který chudák musel nakonec strávit na 70cm v jednom kuse přes 12h!) dotázán, že ho tam volá nějaký Anglán na CW, ať ho jdu udělat. Z Anglána se vyklube starý známý G3XDY a po FB CW QSO se hned dohadujeme kolem 23cm. Po několika dlouhých minutách nakonec na na 23cm odrazem od letadel kompletujeme naše QSO opět tím (stejně jako s I4LCK) velmi pěkným asi 20s trvajícím RRR a 73 v síle S9+, tnx Johne! G3XDY do konce závodu zustává naším ODXem při QRB 827km. Ještě několik QSO na západ a závod je ve finiši. A že je už načase, vítr během celého závodu nepolevil, spíše naopak a i když byl talíř od karavanu asi 1m daleko, bouchalo to opravdu náramně. Tipuju ještě tak o 1h závodu více a bylo by vymalováno..

1359z
V logu je 102qso, takže oproti minulému roku jsem polepšil asi o 12qso, výsledek celkem podobný.  A co hardware
? Bohužel první plesknutí bylo kolem půlnoci, naštěstí to UPS s eletronickou ochranou zvládla. Co se ale dělo s koncem v něděli dopoledne a odpoledne, bylo ze strany Mr. Murphyho (zlatý pán Faraday s jeho zlomyslnou rotací při EME provozu) bylo opravdu úchylné, pokud to dobře počítám, při PWR, který jsem pak až do konce závodu držel už jen zhruba na úrovni 60W, stačila flaška plesknout ještě nejméně 15x. Kdyby tam nebyla ta UPSka tak fakt nevím.

1401z
po 24h zavřených v
karavanu (nepočítaje pár zastávek na malou), vylézám ven a odzátkovávám si "kuželku". Do postele jsem po dlouhém skládání šel až kolem 1h ranní další den.. Pokud se ptáte, proč jsem jel celých 23h závod na 1296-ti MHz sám, tak stručně napsáno asi takto: Láďa OK1DIX moc tyhle žížaly rád nemá, David jel na 2m ze 3/4 celého času. OK1VPZ zase musel obstarávat 70cm, Jarek testoval na baráku 3cm (celou noc jel 70cm) a nakonec - přece nepustím ke své zamilované délce vlny ty, kteří neumějí telegraf a  jsou tak dobří možná jen na novodobý KV Provozák :) Takže: nechce se k nám někdo další přidat?

Tož to jest z mé strany vše a doufám, že na 23cm na slyšenou během PD..  73! de OK1TEH
*****************************************************************************************

Závod tedy končíme s poněkud rozporuplnými pocity - masivní rušení od OL7C znemožňuje i nadále dosáhnout z naší kóty jen trochu slušného výsledku na dvoumetru, zařízení pro pásmo 70cm zastaralo a výkonově na dnešní "elitu" již nestačí. Nový PA pro 23cm leží doma na stole stále jen ve stavu zrodu.

Navíc - a fakt nevím, čim to je, v tomto závodě se projevil nějaký zvláštní jev - přestože všechno fungovalo víceméně stejně, jako v letech minulých, průměrné QRB jsme měli na všech pásmech oproti minulosti dost podprůměrné - takže i když (alespoň z pohledu 23 a 70 cm) jsou počty našich QSO konkurenceschopné, na bodový výsledek to už bohužel tak slavné nebude.

Ale tím nechci říci, že je v našich myslích stopa nějaké rezignace - jestliže se potom, co OL7C začali používat v principu stejné zařízení, jako máme my (chystám konstrukční návod pro časopis Radiožurnál), podařilo dosáhnout toho, že je prakticky nerušíme, je jistě možné dosáhnout i toho, že ani oni už nebudou rušit nás - jen ten PA na jejich straně bude zkrátka asi potřebovat nějaký ten hlubší upgrade... Náš nový PA pro 23 a 70 cm se staví, takže se snad brzy dočkáme alespoň trochu důstojného výkonu i na těchto pásmech.  Možná, že to nebude hned - ale jezdíme to přece pro zábavu, ne pro peníze.

Zatímco balíme, bouřlivý vítr se postupně utišuje. Část naší výpravy ještě v neděli večer odjíždí, zbytek volí pro relaxaci po závodě místní útulnou hospůdku. A potom se naplňuje druhá Murphyho trojice smůly - OK1XNG při odchodu nešťastně padá, rozbíjí si svoji optiku a ruka navíc vypadá jak zlomená - takže nemocnice, rentgen atd... Naštěstí nejde o zlomeninu. Do postele jdeme okolo 1 ráno v noci na pondělí.


V neděli ráno nás překvapuje vzácná návštěva - přišel se na nás podívat Jindra OK1VR. Chvíli poklábosíme, ukazujeme mu překlad jeho článku od G8APZ, vzpomínáme na milníky VKV historie - a potom se srdečně loučíme a vydáváme se na 340km cestu k domovu.

Co dodat? Jen to, že nás to všechno stále ještě úplně nezmohlo a i když jsou tací, kteří s námi odmítají udělat QSO do contestu, nás to neodradí a nestane-li se nic nepředvídaného, o PD se postavíme na tu pomyslnou startovní čáru znovu. A tak - pokud umíte CW, nezkazíte legraci a máte zájem o contestové poježdění si (zejména žížalách), těšíme se na vás!

Takže na slyšenou příště!

73! OK1VPZ
 

 

 

A jak to tedy nakonec u OK4W dopadlo v číslech? Tady jsou přehledné výsledky:

2.subregionální contest 2006 v OK2KKW - OK4W :

 


TOP 10            km
--------------------
IK0DDP/6 JN62OX  826
G0KPW    JO02RP  823
OZ6ABA   JO57DJ  796
YT7P     KN05EJ  793
YU7AJM   JN95SE  768
F6HMQ    JN18GP  765
IK5ZWU/6 JN63GN  761
T94QI    JN94DS  749
IW4CJM   JN63HV  723
9A4V     JN95KI  721

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
********************** 144 MHz *************************************
* Number of valid QSOs:  687                                       *
*                                                                  *
* Best DX: JN62OX   826 km  call: IK0DDP/6     Average: 292 km/QSO *
*                                                                  *
* Countries worked:                                                *
* 99xOK 449xDL 24xPA 5xSP 7xOZ 11xOE  9xF  13xOM  12xHB 10xON 7xHG *
* 8x9A  12xI  14xS5  1xT9  3xSM 2xYU 1xG                           *
*                                                                  *
*                                  Total sum of points: cca 200000 *
********************************************************************

 


TOP 10            km
--------------------
YU1EV	 KN04CN	 855
G3XDY	 JO02OB	 827
M1CRO/P	 JO01PU	 819
IQ1KW	 JN34NO	 772
IK1PJU/1 JN44CO	 731
I4LCK/4	 JN54PD	 705
HA8V	 KN06HT	 701
OZ9PZ	 JO56EE	 644
I4YNO	 JN54KP	 656
PI4Z	 JO11WM	 637
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
********************** 432 MHz *************************************
* Number of valid QSOs:  288                                       *
*                                                                  *
* Best DX: KN04CN   855 km  call: YU1EV        Average: 278 km/QSO *
*                                                                  *
* Countries worked:                                                *
* 60xOK 184xDL 8xOM  7xHG 3xOE  6xPA 3xON 3xSP 1xSM 4xI  2xS5      *
* 2xG  1xYU 1xOZ 1x9A  2xHB                                        *
*                                                                  *
*                                   Total sum of points: cca 80000 *
********************************************************************
  
 
 
 
 
 
 
 
TOP 10            km
--------------------
G3XDY	 JO02OB	 8277
IQ1KW	 JN34NO	 7722
I4LCK/4	 JN54PD	 7055
PI4Z	 JO11WM	 6377
PA6NL	 JO21BX	 6300
SM7ECM	 JO65NQ	 5899
OT6D/P	 JO21IB	 5744
ON4SHF	 JO20KW	 5622
S55M	 JN65UM	 5477
HA5FMV	 JN97KR	 5344

 
 
 
 
 
 
 
 
********************** 1296 MHz ************************************
* Number of valid QSOs:  102                                       *
*                                                                  *
* Best DX: JO02OB   827 km  call: G3XDY                            *
*                                                                  *
* Countries worked:                                                *
* 51xDL 26xOK 1xHG 3xOE  3xOM  6xPA 1xF  2xON 2xI  1xSM 3xS5  1xSP *
* 1xG  1xOZ                                                        *
*                                                                  *
*                                   Total sum of points: cca 23000 *
********************************************************************

 
 
 
 

TOP 5             km
--------------------
DF0YY    JO62GD  196
DM2AYO/P JO51WI  125
DL2HWA/P JO51WI  125
OK1KRQ   JN69UN  114
DF0MTL   JO61JF   93
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
********************** 10368 MHz ***********************************
* Number of valid QSOs:   10                                       *
*                                                                  *
* Best DX: JO62GD   196 km  call: DF0YY        Average:  86 km/QSO *
*                                                                  *
* Countries worked:                                                *
* 3xOK 7xDL                                                        *
*                                                                  *
*                                      Total sum of points:    861 *
********************************************************************