(for Google translation click here)
Další velký projekt zůstal ve stadiu rozpracovanosti. Nová 70cm anténa sice byla dokončena 2 dny před UHF Contestem, ale když jsme po příjezdu na kopec konstatovali, že chystaná kladka nám neumožňuje ji bezpečně postavit a zase složit, rozhodli jsme se postavit raději klasickou sestavu tří single antén, než experimentovat s nejistým výsledkem. Takže také někdy příště... Máme tedy nakročeno do budoucnosti a proto věřím, že až se Lesy ČR rozhodnou vytěžit dřevo z lesů okolo naší kóty, které svým signálem ohříváme natolik, že to přispívá k jejich bouřlivému růstu, budeme moci opět atakovat vyšší místa ve výsledkové listině (tedy pokud budou všichni účastníci dodržovat pravidla, nebudou se brutálně překračovat legální výkony a používat remote RXy...).
Na kopec jsme standardně přijeli ve
čtvrtek a v pátek se podařilo opravit jeden stožár, který v posledních
závodech nešel vysunout na plnou délku. Potom
přijel host, Pavel OK2PMA,
který přivezl velký karavan a hlavně pásma 13 a 6cm, protože si chtěl
zkusit, jaký je rozdíl mezi slunnou jižní Moravou a deštivým Krušnohořím.
Protože nás tentokrát nebylo dost (další ekipa přijela až v pátek večer),
velice potěšila pomoc OK1HWU, který nám z Prahy přijel pomoc jen postavit
antény, protože večer musel zase odjet. Díky! Stejně
tak se patří poděkovat Tomášovi (no call, ale také s ušlechtilým
koníčkem), bez něhož
bychom se neobešli, OK1DYX a Ivanovi OK1DAQ, bez jejichž pomoci by všechno
bylo mnohem těžší. Večer tak stály oba stožáry se třemi 70cm anténami a
3cm na bunkru na cca sedmimetrové trubce na bunkru. Pro 3cm jsme použili
starý rotátor OK1DIX, který již měl být v tomto závodu spočívat na věcném
odpočinku - a později na to zase hořce
doplatili... V sobotu ráno jsme dokončili montáž antén pro pásma 23cm (and
up) a vytáhli na bunkr Pavlův karavan. Až na klasické mikrosoftí potíže
(pod WIN7 nefungovaly nějaké drivery k ovládání rotátoru), jsme byli
hotovi s přípravou už cca 2 hodiny před závodem, takže aktéři si mohli v
klidu vychutnat klasický contestový guláš (tentokrát 5-ti bandový, hi).
Robert F1OET a Denis F6DCD přijeli právě včas :-) Na 70cm došlo ke střídání Davida za Láďu OK1DIX okolo 4hodiny ranní, před polednem se k pádlu vrátil OK1RK. Ovšem nevydržel tam dlouho. Contestovat na 432MHz je tvrdá práce, vyžadující nasazení celého člověka a Davidovo (po autohavárii) nalomené žebro to nevydrželo, takže skončil na medikamentech. Láďa tak 70cm musel neplánovaně závod dotáhnout až do konce. Pouze 2 operátoři na 70cm nás asi nějaké ty bodíky stály, i když pravděpodobně vážnějším důvodem je, že za konkurencí výkonově velice zaostáváme... (chvílku si ale zavysílal i F6DCD). Stejně tak se úplně nedařilo na 6 a 3cm. Na Pavla byla obsluha 3 pásem trochu moc a neumožňovalo mu to se věnovat jeho favoritnímu pásmu 6cm tak, jak zamýšlel, což podtrhnul problematický rotátor, ovládaný z VUSC. (Po loňských potížích s indikačním potenciometrem to vypadá, že tentokrát bylo na vině vnikání VF do A/D převodníku.) A protože na naší straně navíc chyběl osvědčený 3cm operátor OK1KN, zůstali jsme i na tomto pásmu poněkud za očekáváním. Takový je život. Závod skončil s pěkným výsledkem 485 QSO na 70cm a i na 23cm si Matěj zapsal Spáleništní rekord 219 QSO. Opět se prokázalo, že 13cm od nás chodí docela dobře. Možná to bude do budoucnosti vhodná náhrada za nejpopulárnější mikrovlnné pásmo 3cm, které ČRK svou nečinností nechal v OK napospas WIFIstům. :-( Protože v říjnu zapadá Slunko už před 7 večer, z kopce jsme odjížděli už za tmy, okolo osmé. A následující týden se z těch silných zážitků sbírali... Trochu vyšší počet QSO než obvykle jsme cestou diskutovali a dospěli k názoru, že podmínky byly víceméně průměrné, jen možná byla v DL trochu větší aktivita než jsme očekávali.
UHF Contest 2013 jsem sám za svoji osobu
vyhrál. Nic se nepokazilo (rotátor OK1DIX není v mé gesci, hi) a všechno
fungovalo na první zapojení. Do příštího roku zůstává úkol vyřešit
rotátor, využít nové 70cm antény a když všechno půjde dobře, možná
připravit i nějaký ten třífázový 70cm silostroj. Uvidíme... Dodatečně se
omlouvám Pavlovi za rušení na 13cm z našeho 23cm zařízení, ale opravdu
jsem v tom asi nevinně. 23cm PA mají na výstupu dolní propust a navíc
cirkulátory. Také kluci z DM7A, kteří s námi byli na kopci v květnu, QRM
na 13cm neměli. Asi to tedy bude chtít instalovat na vstup 13cm nějakou
vychytávku. :-) A jaké dojmy měl náš host Pavel OK2PMA z contestování na Spáleništi? Poslal do reportáže tento příspěvek: Jak jsem nevyhrál 6cm aneb story o šilhavém rotátoru:
Je konec května a leje a leje a leje…
Laskavý čtenář se nemýlí, opravdu čte reportáž z říjnového závodu. Zmíněné
události totiž měly zásadní vliv na věci příští. Ti z vás, kdo letos byli
na červnovém závodě vědí, o čem asi hovořím. Bláto, bláto a voda opravdu
úplně všude. A hlavně ty skvělé zážitky jak ze Saturnina – zkuste v červnu
shánět sněhové řetězy (jako náhrada těch, které se při dolování auta z
bláta rozpadly na prvočinitele). Tak dost. Přece někde musí existovat
kopec, na který se dá při deštivém počasí vyjet, aniž byste museli použít
vznášedlo. Jednou za rok mi bahnivé vzrušení opravdu stačilo. Ambice a odhodlání nejsou malé. Zařízení na 6cm, které vezu, už mnohokrát bylo „na bedně“. Ve výsledkových listinách hledejte OL6R, OK2KFJ nebo OK2RKB. Jedu letošní UHF na tomto pásmu vyhrát.
Začíná závod. Nebude to žádná odpočinková záležitost. Sen, že budu
následujících 24 hodin obsluhovat jen jedno pásmo (6cm) se nesplní. Bude
mi asi navěky souzeno obsluhovat nejméně 3 pásma: 13, 6 a 3cm. Na 13cm
obludné rušení. Kdo by to tak mohl být? Klínovec, Fichtelberg? Matěj!
Michael, DB6NT, se snaží udržet výrobní náklady na snesitelné úrovni,
takže 13cm transvertor, verze zakoupená v roce 2002, selektivitou a
odolností rozhodně neoplývá. Dosud se na kopci podobný problém nevyskytl.
No jo, jenže změřených 23W do kabelu k ozařovači (OK2KFJ v JN88HU) a
Matějových 500W je trochu jiná liga… Hlavně, že na 6cm a 3cm je klid. Co
se děje? Vůbec to nejde. Pár lokálních stanic je v logu ale veškeré pokusy
jiným, než jihozápadním směrem jsou neúspěšné. Půlnoc se nezadržitelně
blíží, dělám na 13cm OK1EM a jdeme na 6cm. Ale co to? Starý dobrý rotátor
ovládaný přes program VUSC, který točí stožárem s parabolami 6 a 3cm se
nechce na azimut 75 stupňů otočit. Beru baterku, lezu z karavanu a
nestačím se divit – antény míří kamkoliv, jen ne směrem, který ukazuje
počítačový ovladač. Už víme, kde byla chyba. Záchranný oddíl v podobě
Ládi, OK1DIX, sice problém kalibrace rotátoru napraví, ale ztracené hodiny
provozu už nikdy nedoženeme. Je pozdě večer, stanice se na pásmu a chatu
ON4KST objeví nejdříve ráno.
Celou neděli jsem pak bojoval s únavou a 3/6cm rotátorem, který nadále vypovídal poslušnost a zbláznil se téměř pokaždé, kdy jsem jím chtěl otočit. Přes veškeré potíže se díky Matějovi, který pilně dohazoval skedy, podařilo vydřít alespoň průměrný výsledek i na těchto pásmech. Jak to jen dokáže stihnout? Domlouvat skedy na všechna možná i nemožná pásma, piplat čajové stanice přes otřesný humus, který na 23cm produkují DM7A na Fichtelbergu… Snad se na mne moc nezlobí za všechen ten ztracený čas, kdy přestával vysílat kvůli dokončení spojení na 13cm. 6cm jsem sice nevyhrál, ale zato jsem poznal tým skvělých radioamatérů a posunul rekordní výsledek použitého 13cm zařízení téměř na dvojnásobek. Děkuji všem protistanicím za trpělivost a doufám příště naslyšenou. Bude nějaké příště? Nevím. Pokud ano, budu se snažit mít antény otočené správným směrem. Pavel, OK2PMA
OK1DIX:
F6DCD:
Robert and me came back a little bit tired, but with nice memories of this week-end. I would thank you for your friendly welcome, especially Ladislav OK1DIX and Vlad OK1VPZ for their attention and also the xyl's. It was a good experience for me even if I worked not many qso's, but it was at live at OK2A. I enjoy always contacts with OK, your efficiency is at the top ! During summer, often I move on a little hill (330 m asl) near my qth during the OK activity contests. Generally, I can work about 30 OK during the 3h activity with about 600 km/qso on 2m. Now I have send a reports at OK1KPA. I often go also with some microwaves friends to the "Grand-Ballon" or some other montain for 6, 3 and 1.2 cm (see pdf). Perhaps one day we can take skeds with OK. We are active during French Microwaves activity days (last sunday morning of the month from April to October) when the wx is not to bad. Best 73 to you and all the team, hope to cuagn at air or at live ! regards Denis F6DCD Co se dělo na 23cm na Spáleništi - v komentáři Matěje, OK1TEH: UHF Contest je pro nás v klubu vždy vyvrcholením závodní sezóny. Minulý rok jsme vyjeli jako TM2W z pohoří Vogéz, v letech 2010 - 2011 jsme vysílali z Klínovce a tak jsme UHF Contest jeli z našeho domácího QTH na Spáleništi poprvé po dlouhých 4. letech. Na rozdíl od jiných závodníků, kteří se v závodě dobře umístili i když "jen nalehko rozdávali body", my jsme se na závod tentokrát připravovali docela důkladně. Hlavním počinem bylo zprovoznění 3-fázové elektrické přípojky, které si vyžádalo m.j. velkou brigádu během VHF Contestu a několik dalších menších akcí v průběhu září. ČEZ postavil přes 1km nového vedení včetně zbrusu nových sloupů, příhradového stožáru, rozvodné skříně, nového robustního uzemnění, parádních bleskojistek a tak bylo nutné ještě v baráčku udělat úplně novou elektroinstalaci, vybourat velkou díru pro nový elektroměr, předělat rozvaděčovou skříň a natáhnout desítky ne-li stovku metrů drátů a nové lišty. Nemenší problém bylo ale plně zlegalizovat připojení, revize, smlouvy, až se skoro zdálo, že se tuhle papírovou válku nepodaří do závodu stihnout. Naštěstí po dlouhé anabázi vše nakonec za 5 minut dvanáct klaplo a při poslední návštěvě QTH v sobotu před závodem jsme si mohli konečně po několika měsících znovu rozsvítit, ufff. Další veskrze pozitivní věc bylo kromě vyspravení zdiva baráčku i rozšíření místa pro spaní díky instalaci nové palandy ve vysílací místnosti a odvoz velkého počtu různých starých krámů do sběrného dvora. Vše samozřejmě vždy znamenalo udělat si výlet 150km tam a dalších 150km zpátky :-) To ale ještě nebylo vše, na závod jsme připravili zbrusu novou anténu na 70cm, kterými jsou 6el DK7ZB ve vertikálním stackingu ;-) Základní myšlenka byla, že po inspiraci u OL9W s jejich 8x5el Y na 2m umístíme na 20m magirus dodatečně další anténní systém. Konstrukce ale musí být nejenom elektricky správná, ale zároveň také robustní, jednoduchá pro montáž, skládání a přepravu na vozíku, protože na kopci nelze nic nechat.. Dokončování výroby antény týden před závodem bylo opravdu stresující, největší problém byl s fázovacím vedením, protože se ukázalo, že jednotlivé kluba kabelů stejného typu od jednoho výrobce (ale různého data výroby) nemá stejný zkracovací činitel. Antény byly nakonec hotovy ve čtvrtek před závodem, ale ještě bylo nutné je dostat z balkonu v 8. patře do vozíku na parkovišti. Každé již smontované čtyřče jsme museli jednotlivě spustili ze střechy na provaze dolů, což byl celkem horor, nakonec ale kupodivu všechno prošlo OK a tak za další 2h jsme již mohli vyjet s plně naloženým karavanem na cestu.
Na Spáleniště jsme přijeli ve čtvrtek před půlnocí a přivítala nás vichřice s poryvy cca 90km/h, teplota těsně nad 0°C. Naštěstí v baráčku na nás již čekal Láďa 1DIX, Majka 1DYX a Tomáš, kteří již zatopili v kamnech, takže zakrátko již bylo uvnitř příjemně teplo, opravdu není nadto mít na říjnový závod patřičné zázemí hi. Ráno jsme vstávali brzo, protože bylo v plánu ještě zkusit opravit magirus, který už dlouho nešlo vytáhnout přes výšku 16m a mimochodem bylo dobře vidět jak přes noc mrzlo, protože v lavoru na vodu pro mytí rukou plavaly velké kusy ledu ;) Na kopec mezi tím dorazil na výpomoc Jirka, OK1HWU (TNX) a tak jsme magirus na zemi roztáhli do plné výšky 20m, pořádně promazali vnitřní lanka, odstranili kovové piliny a a několikrát zkusili vysunout poslední 4m úsek. Při stavění jsme poprvé šli umístit kladku na a zjistili jsme, že je příliš krátká pro dosed a tak jsme ji ještě museli nastavit kroužkem z jiné trubky, pak ale zase nebylo čím tu trubku uříznout, protože chyběla pilka na železo atd. Prostě klasické potíže ;) Po vztyčení magirusu s 33el K1FO do základní polohy už bylo jasno, že jsme se s novou anténou dřeli na tento závod zbytečně, jelikož připravená kladka měla mělká kolečka, ze kterých by lanko zaručeně spadlo a nemohli bychom tak ani nahoru ani dolů, takže jsme nakonec rezignovali a rozhodli se postavit klasické "parohy" a tenhle nový projekt nechat na příště.... Pozitivní alespoň bylo, že ranní resuscitace stožáru se podařila a tak alespoň jedna anténa byla ve 20m. Při stavbě druhého stožáru mezi tím dorazil na kopec Pavel, OK2PMA a to právě v čas, protože Jirka 1HWU už musel jet zpátky do Prahy. Bohužel naše "paroží" s 2x 38el M2 opět nešlo vysunout do více, jak 16m, což nás jak se posléze ukázalo, asi stálo jedno místo ve výsledkové tabulce.. Odpoledne již zařízení na 70cm stálo postavené a plně zapojené a tak jsme se věnovali stavbě 10m stožáru s 3cm s tím, že 23cm postavíme až v sobotu. Spodek stožáru zůstal zafixovaný do betonu bunkru šrouby a tak jsme se jen báli, aby nějakého myslivce z okolí nenapadlo uvolnit kotvu.. Večer pak přijel Ivan OK1DAQ a zakrátko i David OK1RK s Lenkou a jeho harmonickou - malým Vaškem, kteří nám přivezli pípu se sudem Chýňského 15-ti stupňového tmavého svatováclavského speciálu a tak zábava trvala až do brzkých ranních hodin. V sobotu ráno bylo vstávání trochu kalné, ale naštěstí počasí bylo agfa color. Už za chvíli jsme se tak vydali na bunkr stavět mikrovlny. Protože Pavel přivezl velký karavan, padlo rozhodnutí vyjet na bunkr s ním, aby bylo více místa na všechna pásma. Díky 4x4 starého contestového Passatu se to podařilo a odměnou byl závod odjetý v naprostém luxusu, protože v tomhle karavanu bylo asi tak 2x tolik místa, jako v tom našem contestovém "speciálu".. 6cm jsme namontovali ze střechy do cca 3m nad zemí a pak už jen stačilo smontovat antény na 23cm, rotátor a postavit zařízení. Venku mezi tím byla vidět nádherná inverze v údolí, která bohužel zmizela asi tak hodinu před začátkem závodu, což se pochopitelně projevilo na podmínkách. Ještě 3h před začátkem závodu, když jsem poprvé zapnul zařízení, tak byl i přes Klínovec slyšet maják OK0EA 559, půl hodiny před začátkem závodu ale začal foukat vítr, takže jeho signály slábly, až jsem ho v šumu ztratil úplně.. Zařízení na všech pásmech fungovalo bez problémů, horší to ale bylo s počítači. Protože Láďa DIX musel ve firmě vrátit starý notebook s WIN XP a ten Davidův s Windows 7 měl problémy s driverem ke konverzi USB na RS232, takže bylo nutné na 13/6/3cm použít můj notebook s velkým displejem, který tradičně používám pro připojení internetu a hlavně ke sledování příležitostí odrazů od letadel. Musel jsem tak nakonec vzít zavděk Davidovým notebookem, který ale, jak se ukázalo, měl díky Win7 problém rovněž se sdílením připojení do internetu... Na kopci se připojujeme do 3G sítě, která má úroveň jen na 2 čárky, ale např. během PD bylo toto připojení naprosto stabilní. Tentokrát internet každých cca 5-10min vypadával a choval se podobně i při přepnutí do GPRS, který bylo na plných 5 čárek.. Sdílení internetu jsem sice vyřešil asi 5min před začátkem závodu, ale internet bylo díky popsaným SW potížím nutné celý závod pravidelně restartovat a nepomohly ani pokusy o různé "vychytávky", jako např. použití USB prodlužovačky a prsty v tom neměla ani VFka z našich vysílačů. Mimochodem asi hodinu před začátkem závodu dorazil na kopec i Robert F1OET s Denisem F6DCD, kteří dle jejich slov jeli celou cestu na Spáleniště v silném lijáku a který se měl již brzy přihnat i na Krušné hory.. Potom ještě následoval skvělý tradiční předzávodní guláš od Majky a závod mohl začít. Závod
Začátek závodu na 23cm byl vskutku impozantní, i přes problémy s internetem jsem měl za první hodinu v deníku 44 QSO a v další hodině stále nádherných 26 QSO. Hranici 100 QSO jsem dosáhl již v 17:47. Příval stanic byl hlavně ze severu a jihu, potom přišly i některé spojení z OK2, OM, 9A, potěšilo bezproblémové spojení s HA6W KN08 615km a Zlatkem 9A2SB 691km, ale i do Polska např. s Markem, SP1JNY, SP2DDV, SP7TEE. Vyloženě špatně to ale chodilo do oblasti JO31 a to zejména díky rušení od DM7A, které se odráželo od zmoklého severozápadního lesa.. QRM S9+ znemožnilo dělat běžná spojení se stanicemi jako DJ5BV a porod bylo i spojení s PA6NL.. V pauzách, kdy DM7A byli na příjmu jsem udělal od letadel spojení s Johnem, G3XDY 827km a překvapivě i s TM2K z JO10 723km. S pěkným signálem mě zavolali i HB9FX, bohužel vyšší pásma tentokrát neměli. Vůbec směr do HB9 a JN48 byl tento závod poznamenán obecně nižší aktivitou a přes veškeré CQ jsem z HB dělal už jen HB9XC.. Kromě stálého rušení od DM7A a občasného od OK1KAD ale závod odsýpal celkem bez problémů. Když jsem šel po 1h ranní spát, v logu bylo už nádherných 161QSO což dávalo předpoklad, že se mi podaří poprvé ze Spáleniště překonat magickou hranici 200 QSO. Venku mezi tím foukal vítr a pršelo, takže vodou nasycené vyšší mikrovlnná pásma nechodila nic moc, do toho se ještě přidalo rušení 13cm z provozu na 23cm. Díky dobré spolupráci s Pavlem OK2PMA se nám ale dařilo udělat pěkná QSO i na 6cm, osobně mě překvapilo spojení s S51ZO, který na 23cm je slaboučký, ale na 6cm ho Pavel udělal bez problémů. Na 3cm jsme ale Jožeho slyšeli strašně slabě, takže tropo QSO na 483km se podařilo až ráno. Po cca 3h spánku jsme se s Pavlem probudili až v ca 04:30h UTC a zkoušeli jsme, jestli se rozchodí západ. Na sked se mi podařilo vypotit PI4GN, PA0WMX a další PA stanice. Nejsilnější signál z PA měl jako už tradičně Hans, PA0EHG, potěšilo i spojení s TM0W z JN26 734km, 9A2L 544km, F6DKW, F5DQK a F5HRY, QRB cca 780km (TNX!). Ze severu se mi přes QSB a slaboučký signál podařilo udělat i OZ9ZZ JO46 709km, OZ3Z JO45 607km a OZ6OL. Jubilejní 200. QSO se mi shodou náhod podařilo udělat v 11:12h UTC i s Ivanem, YU1LA do Bělehradu, což pro mě znamenalo posunutí konečného ODXu na hodnotu 853km (TNX!). Mimochodem musím ještě připojit krátkou poznámku k pásmu 6 a 3cm. Jak už píše Pavel, OK2PMA, velkou řadu bodů jsme ztratili díky problému s USB interfacem k rotátoru.. Když jsme se s Pavlem na chvíli vystřídali a na 3cm jsem měl 490km sked s DC6UW, tak vůbec nechápu, jak Pavel mohl na tomto pásmu vysílat, protože ovladač během 5minut se samovolně několikrát odsměroval a dodělat QSO bylo možné jen tak, že jsem z rotátoru musel vytáhnout napájení.. Nicméně pro příští sezónu již v klubu vyrábíme nový přesný rotátor i s ovladačem, takže snad to už bude veselejší.. Zpět ale k závodu na 23cm, před koncem zavolal Salvo DK3SE, SN5R (super signál a naše první KO01!), F/DK3PS, F1EZQ JN27 621km, IW2BNA 600km, IK3HHG 535km a jako poslední i DJ5AR a závod byl u konce. V poslední hodině Pavel, OK2PMA dělal ještě QSO na 13cm s 9A2SB, bohužel 5W bylo na QSO málo. Mně se zase na oplátku nepodařilo dodělat spojení s 9A2UV, měli jsme oboustranně vše přijaté, ale díky QRM od DM7A jsem si nebyl jistý číslem, sri.. Konečný výsledek 72 462 bodů a 219 QSO na 23cm je pro nás na Spáleništi novým rekordem a dobrým předpokladem pro slušné umístění v mezinárodním vyhodnocení. Za dobrým výsledkem stála zejména dobrá aktivita v DL a vyšší počet stanic z Francie a Polska. Jediná věc která mě mrzela, bylo znovu rušení od DM7A, které se ale po domluvě nakonec snad podaří do příštího závodu vyřešit, protože kluci z DM7A uznali, že problém je na jejich straně a souvisí s teplotou PA. Díky všem kdo zavolali a na slyšenou v dalším závodě se těší Matěj, OK1TEH
PS: Po zveřejnění předběžných výsledků mě
překvapil náš v poměru ke konkurenci relativně slabší výsledek na 70cm a tak jsem
si udělal menší analýzu (tnx DL0GTH za zaslání
statistik!). Pro srovnání jsem si vybral UHF
Contest 2004, kdy jsme jeli ze Spáleniště závod s kluky z OL9W a kdy jsme
měli podstatně menší výkon, zato ale o 10m vyšší stožár, dále UHF Contest
2013 u OK2A a DL0GTH, vše na 23cm. Jak je vidět, ztrácíme zejména díky
nízkému stožáru a prudce rostoucímu smrkovému lesu body ve směru do JO31.
Zvláště pokud prší a na stromech visí kapičky vody, je útlum v tomto směru
značný.
Počet udělaných stanic z JO31 byl v tomto závodě u nás 14, u OK2M 24 a u DL0GTH 40,
což mluví samo
za sebe. Zajímavé je také počet dělaných stanic z JO50, kde DL0GTH jich
mají v deníku 40, OK2M 25 a my jen 9!? Že by to
m.j. znamenalo, že jsme špatně zvolili frekvenci? Žádný remote SDR nemáme
a je proto těžké to posoudit.. Zajímavá je také mapa
viditelnosti ve srovnání QTH a výšky antén, kde rozdíl ve výšce stožáru se
výrazně projevuje na síle stanic z oblasti JN99. Také tam nám roste les... Handicapem na naší straně
je ale jistě také (ve srovnání s ostatními) i relativně malý výkon, kdy ze 700W
PA v hamshacku je na svorkách antény
pouhých cca 500W, s tím ale snad půjde díky nové elektrické přípojce časem něco udělat..
Jedna věc je však jistá - pokud Lesy ČR nezačnou dostatečně rychle těžit v
okolních lesích dřevo, prudce rostoucí smrky nám za chvíli znemožní dělat
slušné výsledky i na pásmu 23cm, které (zejména díky o 10m vyššímu
stanovišti na starém bunkru) zatím nad níže umístěným 70cm QTH relativně
slaví úspěchy. Nevíte, kde by se dal pořídit tak 40m lehký skládací
stožár, jenž by se dal odvézt na vozíku za autem a k jehož postavení by
stačilo tak 5 lidí, hi? Srovnání výsledků v UHF Contestu 2004/2013 mezi OK2KKW / OK2A / DL0GTH na 432 MHz
UHF Contest 2013 OK2A JO60JJ - Výsledky / Results:
*) Note: comparison with UHF contest 2011
Poznámka: pro
zobrazení některých statistik byl dodatečně použit SW Atalanta Locator ver. 12.29
|