Parta OK2KKW v 76. VKV Polním dnu 2024

For translation from Czech you can use the Google translator.


Tak jsme se dožili dalšího Polního dne (PD). Díky všem, kdo nám pomohli, o Prozřetelnosti ani nemluvě.  Letos byl PD až 6-7-července a to zkřížilo plány některým dovolenkářům. Ještě dva dny předem jsme si nebyli jisti, zda vůbec pojedeme. Ale vyklepnout naši konkurenci z ČRK hned na 4 pásmech současně -> viz výsledky z květnového 2.subru - nás zavazují a tak jsme na účast kývli. Chyběly nám letos ruce i operátoři. Nedá mi to, abych přitom nevzpomenul na Davida OK1RK. Ten nám už bohužel nepomůže. Bylo nás jen 5. Jako v té knížce. Z toho jedna žena, bez které bychom si takovou kratochvíli ani nedovedli představit. Vyrazili jsme tedy v domluvené sestavě OK1DIX, OK1DYX, OK1TEH, OK1ELE A OK1VPZ, přičemž Matěj si umínil, že pojede všechna GHz pásma najednou a sám. Tedy opačně, než to dělají jiní. Naštěstí nás na poslední chvíli posílil Jarda OK1JFB. Museli jsme tedy nejprve do aut před závodem naložit všechno... To vedlo k tomu, že jsem se synem vyrazil na jednodenní návštěvu už týden předem a přivezli jsme 3 těžké PA (a 5 dnů po závodě je zase odvezli) a Matěj posekal trávu okolo našeho místa činu. Předpověď počasí byla relativně příznivá - jen s bouřkami a deštěm v sobotu, v pátek prý bez deště, takže to letos rosničkářům docela vyšlo. Pro mne podstatnou novinkou byl nový držák na střechu letitého Passata. To mi umožnilo velkou parabolu na auto pevně přišroubovat a zbavit se tak obav o její osud během 250km jízdy na kótu. Taky auto bylo opraveno, což mne zbavilo obav o pálící se brzdový kotouč. Ve čtvrtek před závodem jsme tedy začali nakládat veškeré propriety. Přitom OK1TEH utrpěl tzv. "ústřel", zkrátka skřípnutý nerv u páteře, takže se nemohl ani hnout. To už ale byla druhá část party na kopci a účast odvolat nešlo. Protože já jsem po výměně pantu v noze taky ne zrovna mobilní, nezbylo, než zavolat na pomoc Karla OK1FLY, který nám s veškerým tím haraburdím ve čtvrtek večer pomohl do auta. Díky, já bych to nedal! Začátek se tedy úplně nevyvedl.


Pohled ze stožáru směrem na SZ.

Karel FLY musel zůstat doma, protože právě otevřel Camp, který ho živí a nemohl se tedy na několik dnů "zdejchnout". Ani OK1KN na tom nebyl s jeho nemocí tak dobře, jak věřil a tak nám jen oba dali body. Alespoň díky za to. V pátek se přijel podívat i Jirka OK1JFR. Tím však výčet novinek, které jsme letos použili, nekončí. Matěj dostal k velké parabole na 23cm nový digitální ovladač rotátoru, který, byť potřebuje ještě "došolíchat" nějaké drobnosti, mu prý v závodě dost pomohl, já jsem v týdnu před závodem zkompletoval šestou anténu - 70cm stack 4x10 el. Y. který Karel ELE namontoval asi do poloviny výšky stožáru fixně na JZ. V té souvislosti jsem tedy přepínač RX antén musel upgradovat na 6 RX portů a oživit nedokončený box s anténním relé a VNA. Předzesilovač se povedl a naměřil jsem mu 0,3dB šumového čísla (i přes anténní relé). Při stavění antén hodně foukalo, ale díky novému pomocníkovi OK1ELE nám šla práce od ruky. OK1DIX měl ale furt "bobky" a nechtěl stavět 3cm, že to Matěj, kterého ještě braly ty záda, stejně nedá a taky protestoval proti novému stacku na 70cm, že to bude negativně ovlivňovat ostatní antény. No, nedali jsme na něj a dobře jsme učinili, všechny antény (mimo M2-tu příště nahradíme) fungovaly řádně. Protože moje role je především technická, potýkal jsem se hlavně se zařízením. Už před závodem vypadával dvojitý tranzistorový budič 2x50W, na který si do příštího závodu posvítím aby u něj šel správně nastavit zisk. Jeho vypadávání zapříčinila banální závada - vadná síťová rozdvojka. Na 23cm se na začátku závodu nevysílalo asi 3 hodiny - nejprve kvůli silné bouřce a kvůli odstavování PA z důvodu SWR. Ten starý půlpalec k anténě budeme muset vyměnit... Po výměně spojky N-N se ale už závada neobjevovala. Ostatní zařízení fungovalo (včetně PLC datové komunikace mezi pracovišti), takže jsem si dokonce mohl chvíli zavysílat na 70cm abych to nezapomněl. Ale o tom několik slov až dále. Při balení jsme zmokli a byli brutálně poštípáni otravnými tiplicemi, které vylétly po dešti z trávy. Většina přítomných v neděli večer stačila odjet a my ostatní jsme v pondělí dobalili a kolem oběda odjeli také. Závod pro mne skončil v pondělí večer, až když jsme z auta odnesli všechno haraburdí domů a já jsem únavou padnul. Byla to dřina, ale nikomu jsme tím snad neublížili a dokonce i Matějova záda jak se zdá už fungovala.


Pohled ze stožáru - panorama - od SV na Z.  Pro plné rozlišení na obrázek klikni 2x.

Závod, jak ho "z rychlíku" viděl OK1VPZ:
Jak už jsem napsal v úvodu: moc jsem toho na 70cm nenavysílal - mým úkolem bylo unaveného DIXe alespoň občas vystřídat a Karlovi ELE dát možnost se projevit, co umí a jak mu bude QRO sedět. Pokud tedy nebudu počítat nějaká ta "odskočení" při stavění antén, snažil jsem si do té doby alespoň trochu odpočinout taky  - po nakládání HW v Praze a práci na anténách 4x10el. mne dost bolela moje napůl umělá noha a hlavně záda. K zařízení jsem se tedy dostal až po půlnoci. Udělal jsem jen pár spojení, z toho i jakousi francouzskou stanici na novou anténu a několik průměrných DL. Po ráno jsem k tomu zase sedl, když byl hlavní operátor právě indisponován a po pár CQ slyším po 8 hodině UT, jak mne někdo slabounce volá - pobral jsem jen sufix UXU. Myslel jsem si, že je to nějaký ON, přepnul jsem tedy anténu na západní stack, ale protože jsem tam nic neslyšel, vrátil jsem se. Párkrát jsem ještě zavolal, ale dotyčný to naštěstí nevzdal a slyším celou call IK7UXU a část lokátoru. Požádal jsem tedy znovu o report, číslo a lokátor, ale v tom asi přiletěl nějaký aeroplán, takže jeho signál pěkně vylezl a potvrdili jsme si vše oba. Wow - 1066km QRB! Takže asi ODX. Dál už jsem toho u zařízení moc nezažil a to ani v neděli odpoledne. Jen běžná spojení okolo 350km. Po asi 15-ti leté odmlce, kdy jsem se většinou věnoval jen HW, se mi ale i tohle krátké účinkování docela zalíbilo a rád si to ještě někdy vyzkouším.
73 ok1vpz


OK1TEH:

     3cm anténa právě po vztyčení na 100x použité 60mm trubce

Čas se nachýlil a tak se chtě nechtě přiblížil termín Polního dne. Zde bych chtěl na úvod připomenout, proč vlastně věnujeme svojí energii těmto kratochvílím. Ač si to různí OK1GI a jemu podobní asi nemyslí, opravdu to neděláme s krví podlitými pohledem dle hesla vítězství nebo smrt, ale závodíme hlavně pro to, že nás to baví, bereme to jako sport a když se někdy něco nepodaří a čestně prohrajeme - například se soupeřem, o kterém víme, že pro vítězství musel vynaložit podobné množství energie v duchu fairplay - viz například naši přátelé z OL9W, tak jen pokrčíme rameny a nijak to neprožíváme, krom toho ne vždy je vrtkavá štěstěna nakloněna Krušným horám. Asi bych to shrnul do rčení, že lepší (slovy klasika) jest upřímná sprostnost a dobré svědomí, nežli šibalská moudrost a podvodné umění. Čímž chci říct, že upřímně gratuluji OL3Z ke špičkovému umístnění v Single kategorii na  70cm, snad je tento úspěch potěší, mě by ale asi nenadchnul...

Na kopci jsme se potkali v netradičně nízkém počtu lidí až v pátek, nicméně jsme využili dlouhého denního světla a tak se nám podařilo vše postavit ještě před setměním. Bohužel venkovní teplota kolem 11°C kombinovaná s větrem vyloučila tradiční posezení u ohníčku s kytarou a tak většina freje proběhla v polopřítmí našeho vyhřátého baráčku a tradičně dobrého piva z minipivovaru Mlýn, došlo rovněž i na grilování různých masových zázraků, za kteréžto je hlavně třeba smeknout před Majkou, OK1DYX, bez jejíž kulinářských zázraků, vlídného úsměvu a ochoty vždy přiložit ruku k dílu by nebyla naše účast v Polním dni možná. Rovněž bych chtěl poděkovat Karlovi, OK1ELE, jehož plece jsme letos vzhledem k nízkému počtu lidí zatížili nejedním těžkým břemenem, TNX. U grilu jsme pak ve společnosti Jirky OK1JFR a Karla klevetili ač do časných ranních hodin..

Sobotní ráno nás překvapilo počasím Agfa-color a tak zatímco jsme na 70cm experimentovali s novým stackem pro jihozápad, odebral jsem se do karavanu zapojovat všechno zařízení. Protože OK1KN stále marodí a nebylo, kdo by ho zaskočil, zvolil jsem raději konfiguraci vše odjet z jedné FT847, protože mám MF na každém pásmu zvlášť a tak stačí pouze přepínat mezi 28, 146 a 433 MHz bez nutnosti nějakého přepojování kablíků. Začátek závodu začal v osazení Láďa, OK1DIX na 70cm (kde pak strávil asi 80% závodu), já na 23/9/3cm, které jsem odjel komplet sám a Karel OK1ELE zkusil provětrat pásmo 24GHz. Pro tuto příležitost si Karel přivezl starší zařízení OK1USW s 30cm parabolkou a 100mW výkonu, což by ani tak nevadilo, větší problém byl se stabilitou oscilátoru, takže by trochu problém najít na 70cm mezifrekvenci                                                                   


          Na 24GHz Karel ELE zápasil se zarostlým horizontem

začátek pásma. Maják OK0EKL na 24 GHz nejede a DB0FGB je sice k nalezení, ale je na něj nutné nejprve přesně nasměrovat parabolu, takže se poměrně obtížně hledá. Přesto se během chvilky povedlo udělat pěkné 112km 24 GHz QSO s OK2M, signál jako noha. Bohužel poté již přišlo pršení a blesků sršení, což další pokusy znemožnilo. 

Kolem kopce se totiž začaly promenádovat klikaté blesky, takže jsme s Karlem zbaběle vzali roha z plastového karavanu do Faradayovy klícky na kolech a sledovali jsme okolní dění s vytřeštěnýma očima na to venkovní dopuštění.. Už nad vámi taky o Polňáku někdy rotoval chobot supercely? Po cca 1h jsme ale už byli zpět na pásmu, bohužel na 23cm z ničeho nic najednou přišel totální odraz SWR od velké paraboly, takže to v té chvíli vypadalo, že jsme na 23cm dovysílali, protože nebylo v lidských silách v deštivém a větrném počasí sundat velkou anténu dolů kvůli výměně kabelu. Naštěstí jak se později ukázalo, problém byl (asi) "jen" v nalomeném půlpalci u konektoru, takže při jeho vhodné orientaci již bylo možné vysílat. Tato závada mi nicméně zabrala více, než 2,5h výpadku, který se pak dost obtížně doháněl...

Jinak podmínky nebyly nic moc, RS v sobotu sice fungoval, ale pouze se stanicemi do cca 400km, na něco zajímavého - například do Itálie nebylo ani pomyšlení. Důvodem bylo asi hlavně to, že do SCP v JN78 jsem musel směrovat přes 200km velkou oblast s hustým deštěm, který spláchnul většinu mého vyzářeného výkonu, takže signály byly poměrně slabé. Pochopitelně i naopak. Sobotním ODXem tak byli HG7F, dost dlouho jsem rovněž dělal cca 500km QSO s 9A1CMS. Něco málo se ale podařilo i na 9cm, kde na randomu zavolali Sláwek, DL6SH nebo Jože, S51ZO. Opět jaká to škoda, že 9cm s dostatečným výkonem neměli u S59P.. Díky pomalému rozjezdu můj další večerní program už pokračoval v dosti vysokém tempu, místo OK stanic volaly především delší DXy a tak km průměr na QSO šplhal rychle vzhůru. Byla poměrně dobrá aktivita v oblasti Balkánu, za závod se na 23cm povedlo udělat jak standardní počet 10xI, tak i velmi příjemných 10x9A a 7xS5. Potěšil rovněž YU7AJM i YU1LA, YP2DX na téměř 800km bourali na smetru. Bohužel jaksi se nepovedl nikdo další z YO na 23cm a YT0A tentokrát slyšet nebyli, rovněž tak YT5W. Takhle (stáhni si audio 20000101_044528A.wav) jsme hráli v OM na 9cm (tnx.OM3BH)
 


                    po první bouřce a opravě koaxu na 23cm

V neděli jsem vstával poměrně brzy a rychle se rozhodl pokračovat v krasojízdě. Podmínky na západ ale už nebyly nic moc, aktivita z OZ prachbídná, OZ1ALS na chatu na žádosti o 23 a 3cm sked nereagovali.. Potěšilo ale rychlé QSO s IK3GHY na 3cm přes letadlo a po delším boji i s PA4ZP z JO21, TNX. Slyšeli jsme se s PI4GN na 3cm, bohužel přes blízké mokré stromy se QSO dokončit nepodařilo a 9cm měli PI4GN rozbité. Zkoušel jsem několik pokusů i s IN3HOG z JN63 na 770km, ale přes pár krátkých odrazů to na QSO nebylo, myslím že podíl na tom mělo i déšť nad Bavorskem, který způsoboval útlum, než signál doputoval do středu pomyslné trasy QSO. Na 23cm mě v sobotu večer krátce zaslechl přes letadlo Rišo, ex OK8WW nyní IS0JHQ, QRB 1150km (!), ale QSO se dokončit nepodařilo, tak snad někdy  příště. Naopak velkou radost jsem měl z 23cm QSO s 9A6A, QRB hodně přes 800km na ostrov Hvar (JN83). Podařilo se taky několik nezvyklých QSO do oblasti JO31 na 3cm tropo. Zajímavá situace byla s OZ, odkud jsem dělal pouze OZ2ND JO46, dlouho jsem ale nemohl udělat Chrise, SM6VTZ. Potom jsem si uvědomil, že kvůli větru jsou nevhodně přitažené kotvy, takže parabola směrem na sever tak trochu koukala do záporné elevace. Po úpravě kotev potom stačila jedna B737 a snadné 890km QSO SM6VTZ do JO58 bylo dílem okamžiku, TNX za trpělivost! Na 70cm se zatím OK1VPZ se rovněž povedl velmi pěkný random ODX s IK7UXU do JN81 1066km, takovou štreku jsme už na 70cm věru dlouho nedělali, FB.


     ještě před bouřkou jsme na 70cm přidali anténu - najdete ji?

Konec závodu pak již žádné super-dxy nepřinesl a tak jsme na 23cm i 70cm skončili s o něco horším výsledkem, než v minulých letech. Condx byly většinu závodu průměrné, až pod normálem, aktivita nízká zejména v DL/F, což bylo způsobeno asi hlavně probíhající kopanou v TV spolu v kombinaci se špatným počasím, velmi nízká aktivita byla i v SP a HB.. Jo abych nezapomněl, v závodě jsem na 23cm vyzkoušel fungl-nový ovládač OK1VPZ/DIX postavený na Arduinu k našem starému rotátoru Sever a chodil skvěle, TNX.

Potom již následovalo nekonečné balení všeho toho těžkého haraburdí (ať žije heavy metal), což při nízkém počtu lidí zabralo poměrně dost času, ale jelikož bylo dobře vidět až do 21h a počasí se umoudřilo, tak se to dalo docela rozumně zvládnout. Z kopce pak odjíždím v pondělí kolem oběda, venku je nádherně, nemusíme nikam pospíchat, pohoda, jazz. Celkový pocit ze závodu tedy přes horší condx i účast je dobrý a pokud nám zdraví dovolí, budeme se těšit na říjnový UHF Contest.
 

Díky všem, kdož zavolali a na slyšenou se těší
 

Matěj, OK1TEH
 

  A co OK1DIX?

Zde můj příspěvek.
Polní den, tradiční svátek všech českých VHF/UHF/SHF hamů. Letos to však u nás vypadalo dosti černě s účastí. Nikdo z našich obvyklých domácích či zahraničních hostí se tentokrát nemohl zúčastnit. Ani stavěcí pomoc od horalů Jardy, OK1JJI a jeho kamarádů Radka a Michala jsme nemohli očekávat a Karel, OK1FLY byl plně vytížen otevíráním sezóny v jeho autocampu. Jednu chvíli to dokonce vypadalo, že budeme včetně mé XYL celkem 4. V takové sestavě je stavba našich četných antén téměř nemožná. Zabýval jsem se vážnými úvahami, která pásma (dle V. Buriana) abstrouhat. Situaci nakonec zachránili Karel, OK1ELE, který byl u nás již minulý závod a náš nestor Jarda, OK1JFB. Stavba tím byla jakž takž zabezpečena, jen operátorů se stále nedostávalo, neboť na 70cm byla prakticky jen moje maličkost a na Matěje, OK1TEH vycházela 3 mikrovlnná pásma. Zejména chyběl operátor se znalostí CW na 3cm. Dnes opravdu úzký profil. Abstrouhací úvahy proto dále pokračovaly, neboť Matěj nebyl kvůli hnutým zádům v dobré kondici. Nakonec se ale vzepjal, řekl, že pojede všechna 3 mikrovlnná pásma a tak jsme stavěli kompletní sestavu.

Dorazili jsme s XYL Majkou, OK1DYX už ve čtvrtek před polednem, vzápětí za námi i Jarda, OK1JFB. Počasí na červenec nic moc. Teplota 8 stupňů a foukal ostrý vítr. Nicméně nepršelo a tak nic nebránilo zahájení montáže antén, ovšem samozřejmě až po již tradičním naražení soudku z rodinného pivovaru Mlýn. Kompletně jsme sestavili a ustrojili oba stacky 8x8 a připravili i stack 12x6 do pohotovostní polohy k vytažení. Díky tomu, že se v červenci pozdě stmívá, stihli jsme i postavit severní stack 4x8 na malém střešním stožáru. V noci přijeli jako obvykle OK1VPZ a OK1TEH. Druhý den dorazil Karel, OK1ELE a příjemně překvapil, že nijak neodporoval svému působení jako můj asistent na stožáru. Naopak ukázal velký talent pro tuto funkci, který je ještě umocněn jeho výškou, takže na rozdíl ode mne, nemusí balancovat na zábradlí, aby dosáhl na šrouby upevňující stacky k

           Těsně po začátku contestu přichází bouřka

rotátorům. Vytažení antén však znepříjemňoval silný vítr, který motal lana a opíral se do antén. I přes tuto potíž jsme vytáhli antény v dobrém čase a odpoledne jsme postavili i stožáry pro mikrovlny na bunkru. Přitom měl premiéru nový digitální ovladač rotátoru pro 23cm, který nahradil letitý analogový z dílny OK1VPZ. Hardware byl opět dílem OK1VPZ do něhož jsem vdechl digitální duši v podobě Arduina s příslušnými meziksichtovými obvody a firmwarem. V pátek k večeru již všechny stožáry stály a bylo možno se věnovat kulinářským požitkům. V tomto okamžiku se nečekaně objevil Jirka, OK1JFR, který přijel na svém motocyklu značky BMW a posílil naši sestavu. Byla to vítaná pomoc, protože Jarda JFB na smůlu musel v sobotu

OK1DIX - právě sleduje výstupní výkon malého PA

večer odjet. Bohužel počasí znemožnilo zapálení tradiční vatry a tak jsme jen v teple domečku ochutnávali grilované speciality z dílny OK1DYX a zalévali to dobrým ležákem a jemným cizokrajným rumem.

Sobota byla ve znamení posledních příprav a aktivace zařízení. Několik drobných zádrhelů se vyřešilo za pochodu. Počasí se zlepšilo a tak OK1VPZ nedal jinak a spolu Karlem instalovali ještě jeho milované dítě, nový pevný stack 4x9 na bok stožáru asi do poloviny výšky směrem na JZ. V této poloze naštěstí nevadil otáčení jižního stacku 8x8 a utlumilo to i mé obavy ze vzájemného ovlivňování blízko postavených stacků. Po rektifikaci antén jsem ještě uvedl Karla do problematiky ovládání rigu a základů práce s programem VUSC a byli jsme připraveni závodit.

Závod se jako obvykle u nás rozjíždí zvolna, než v DL zaznamenají, že závod už začal. Podmínky žádné mimořádné, dělají se obvyklá QSO většinou DL a OK, ale je cítit, že účast v DL je jako vždy o PD slabší a jistě k tomu přispělo i probíhající ME ve fotbale. Okamžitý rate na 10 QSO tentokrát nešel přes 100. Podepsala se na tom i od západu blížící se bouřka, kterou hlásil Matěj. Jednu chvíli to vypadalo i na přerušení práce, ale nějakým zázrakem přešla na sever i na jih od nás. QRN na západní stack bylo ale chvílemi značné. V první hodině tedy pouze F6KFH, kde je náš kamarád F1OET, a HB9GM kterého zaslechnu poprvé na nový stack. Až na konci druhé hodiny zavolají I4CIV a IW3QTG. Pak se to

     Malý stack, který oproti očekávání fungoval

trochu zlepší, bouřky přešly a po 9A6C (773 km) zavolá G6IPU/P (836 km), který se nedělá moc často. Venku je ale nevlídno, občas prší, takže delší dobu jen obvyklé stanice do 600 km, až později dlouzí 9A5M, 9A3QB a 9A2YF. Na chatu pak skedy s OZ2ND, pěkné CW QSO přes AS se známým SM6CEN a hned poté I1RBO, IQ1KW a 9A0V. V krátkých fyziologických přestávkách nechávám Karla, aby si zkusil jet. Jde mu to dobře, jen to CW maličko chybí. Podmínky se po přechodu fronty houpají, i během QSO se síla signálu hodně mění a tak je to někdy loterie. Pěkně projde Ivan, YU1LA (853 km) a ON4KBE a za chvíli opět přes AS na CW YP2DX (781 km). S večerem se pásmo uklidňuje, rušení je tentokrát opravdu málo a po 2030Z přijdou pěkně za sebou staří známí G5LK/P (807 km) a CW G3XDY (827 km). Pak už nic neobvyklého, ale klidné pásmo umožňuje dělat více slabých stanic kolem 500 km. Po půlnoci SLČ to balím. Jel jsem s několika krátkými přestávkami přes 8 hodin a jdu na zaujmout polohu ležícího střelce. K rigu sedá opět Karel, OK1ELE a vypomáhá mu Patejdl, OK1VPZ. Jsou u toho až do 0016Z a udělají 13 QSO mezi nimi pěkná jako 9A1AAY, PE2TV a 9A1KDE.

                    Záložní operátor OK1VPZ

Probudím se poměrně brzy a v 0430Z k tomu opět sedám. Pásmo je ještě prázdné, tak ho jen projedu a udělám pár big guns, co jen cékví. Kolem 0500Z už se začínají probouzet stanice a na sked se udělá IU4CHE (705 km). OL3Z tentokrát neruší a tak se podaří stanice z JV 9A/S53CC, 9A6A (851 km) a na CW YR5C a sked s SM6BFE (923 km). Matěj mezitím dohodí z 23cm Maurice, F6DKW z Paříže a k tomu opět sked na chatu s IQ4CT. Chodí i stanice z JO31, ale signály jsou slabé a houpají. Jedu už přes 4 hodiny a začíná se hlásit neodbytná potřeba. Přenechám pracoviště OK1VPZ. Když se po cca 15 minutách vrátím, nevěřím svým očím. Právě dodělal IK7UXU z JN81 na vzdálenost 1066 km. To se nestává každý den. Mám sice podobné pocity jako Rudolf II (P. Landovský) v komedii Svatby pana Voka, který právě pros… zatmění Slunce, ale je to krásný ODX. Zase k tomu sedám. Podmínky se hodně rychle mění nahoru i dolů, takže pár slabých stanic mizí nenávratně v QSB. Stanicev tom sice stále tak nějak chodí, ale ve vlnách. Před polednem opět nechávám prostor pro Karla, aby si užil špičkové sestavy. Udělá pěkného 9A8D (711 km). Po chvíli ale volá, že CW. Naskakuji na to a je to náš dobrý známý SM6VTZ (893 km), často náš ODX, ale tentokrát až čtvrtý v pořadí DXů. I po obědě tam jsou stále nějaké stanice, opět si užiju pěkné CW QSO s YR7J (913 km). Kapou i delší QSO na Z jako PA0C. Závod končí v poklidu QSO s 9A2SB (691 km).

400 QSO, ve které jsem tajně doufal se sice nepodařilo, končíme na 391 platných QSO, ale bodově je to 132 tis., což je o 2000 bodů víc než v 2. subru a je to i víc než má konkurence OL3Z. Později se dovídám, že OL3Z se tentokrát zúčastnila v kategorii single, což se mi zdá poněkud bizarní. Něco podobného tady už kdysi bylo na Moravě a nesetkalo se to s pochopením. No nic.

       Část letité 70cm technologie by OK1VPZ

Lepší bodový výsledek je především zásluha dlouhých QSO, která se nedělají každý závod a umožnilo je i tiché pásmo bez rušení až na počáteční bouřku. Pár QSO navíc přinesl i nový stack. Je otázka kolik, ale to se těžko zjišťuje, protože podmínky jsou v každém závodě trochu jiné. Nižší počet QSO jde také na vrub nízké účasti v DL. Oproti 2. subru máme o 14 DL stanic méně. K dobrému výsledku přispěla také bezporuchová funkce rigu na 70cm i dobře fungující PLC spojení mezi pracovišti. Také se mi podařilo úpravami hardwaru i firmwaru ve společném kontroléru tří rotátorů odstranit občasné chaotické chování indikátorů směru, které obtěžovalo operátory při minulém závodě. Určité rezervy jsou ještě v regulaci optimálních úrovní buzení pro všechny PA, ale jinak super. Vyskytl se ovšem závažný organizační nedostatek, že ležák došel již v sobotu večer. Byla to moje fatální chyba, neboť v očekávání slabé účasti objednal jsem pouze 20l soudek a hrubě jsem podcenil vitalitu osazenstva. Příště se to již nestane.

Pak už jen balení. Při sundavání stacků opět za skvělé pomoci Karla, OK1ELE na stožáru na nás padne pár kapek deště, ale naštěstí to netrvá dlouho. Jelikož Jarda, OK1JFB musel v sobotu odjet, trvá to všechno poněkud déle. Jako nový operátor elektrického vrátku se však osvědčil „jeřábník“ Jirka, OK1JFR a tak jde všechno dobře. Naštěstí již nefouká vítr a nikam nespěcháme, předpověď počasí na pondělí je dobrá. Ráno všechno dorozebíráme, naložíme a po poledni vyrážíme domů.

Po prázdninách se na slyšenou nejpozději v UHF Contestu těší OK1DIX


OK1ELE: 
 

Jak Polní den v JO60JJ viděl Karel:

Máme tu léto, začínají dovolené a já vyrážím na Polní den na Spáleniště. Je pátek ráno, právě dobaluji a vydávám se na cestu. Počasí na stavění věští meteorologové docela pěkné a já přemýšlím nad tím, co mě čeká. Cesta docela rychle utíkala a před polednem už jsem byl na Spáleništi. Je nás tu 6, s ohledem na Matějova zchromlá záda bych řekl spíše 5,5. Jen co jsem se se všemi pozdravil, beru montérky a jdu pomoci se stavbou antén. První systém na 70 je připravený a jen jsme ho vztyčili na kraji střechy. Velmi opatrně se mě pak Patejdl zeptal, jak to mám s výškami, jestli budu ochoten vylézt nahoru s Láďou montovat antény. Proč ne, s výškami nemám problém, pokud je konstrukce bezpečná.
 

Abychom měli na práci nahoře dost energie, přináší nám Majka oběd. Po obědě mi Láďa vysvětluje, co a jak nás bude čekat a s čím konkrétně bude chtít ode mne

               montáž stacků na stožár - ouvertura       

a už se to vznáší  - largo

 

  chvíle napětí - správně zavést a upevnit - crescendo
               a je tam - fortissimo - stack je nahoře

za pomoc. Tak lezeme nahoru a začíná foukat vítr. Dokud jsme seděli dole, nepohnul se na stromech ani lísteček. Celá stavba má svůj přesný postup, co a jak udělat. Během práce jsme diskutovali o tom, co tu je a proč. Velmi zajímavá a obohacující diskuze. Během práce jsem měl chvílemi volnou ruku a tak jsem udělal hromadu akčních fotek ze stavění. Jak vítr přidával na síle, stožár se houpal a ještě víc houpal… Přiznávám, že jsem prskal, že se mi to nelíbí. Po 4 hodinách jsem opět na pevné zemi a všech 5 anténních směrů je nahoře. Když jsem se občerstvoval pivem, byl jsem instruován, že by tam měl přijít ještě 6 směr. To jsem se ale orosil a zkonstatoval, že dnes v tom větru tam ani náhodou už nepolezu a zítra to snad nějak vyřešíme. 

Dalším bodem prací bylo postavit antény parabolické na bunkru. Bylo slyšet pár hlášek, že 3 cm stavět nebudeme, ale nakonec proč ne, pokud to pojede Matěj sám, klidně ať jede SO. Tak stejně jsme začali 3 cm, ale nezopakovali jsme chybu z 2. Subru, takže jehla šla po vztyčení stožáru dobře demontovat. Během stavby Jarda (OK1JFB) zakopl o kotvu a dost nepříjemně si ustlal! V jeho věku takový pád je věru nebezpečný. Neuvěřitelně rychle se ale zvedl a říkal, že všecko dobrý a šel se věnovat nastavení kotev. Stavba 23cm parabol šla dobře a už jsme byli blízko finále. Tak šup, karavan s autem na značky, postavit 9 cm a třetí 23cm anténu, naházet PA do karavanu a jdeme se věnovat dobrotám z grilu a večerní zábavě. Ještě než jsme se pustili do jídla, dorazila další pomocná síla a to Jirka, zvaný "veterinář". Večerní grilování, popíjení dobrého piva, pokec a jako hřeb večera sklenička velmi dobrého rumu z indického oceánu. Prostě příprava na Polní den, jak se patří!
 

V sobotu ráno nás Slunce nenechalo dlouho spát a tak jsme se hned po snídani šli věnovat dalším přípravám. Lezu nahoru na stožár, abych  přendal pomocné lano na druhou stranu stožáru, ale vítr mi to trochu komplikoval. Lezu dolů, abych se připravil na montáž šestého systému na 70cm, protože kluci by jinak nedali. Po větší debatě kam jsem schopen systém dát, volíme provizorium v polovině stožáru. Beru výložník a jdu s ním na stožár. Protože do konstrukce nechce nikdo vrtat, musím vyjít z již existujících otvorů a upravím jen výložník. Na zemi dtačí pár ran kladivem a je tu nový držák pro 4x 10el. Montáž někde nad polovinou výšky stožáru je hotová včetně nasazení antén raz dva. Přichází pokračování v oživování systému. Vypadá to, že vše je připravené a tak mě DIX školí, co s deníkem. Je to sice triviální, ale jsem zvyklý na Tučňáka. Můj největší problém je to množství oken... to mám strach, že zase budu psát něco někam, kam to nepatří... Přichází ovládání rotátorů a anténního přepínače. Závěrem nicméně hodnotím, že log zvládnu. Je jasné, že zbylé funkce budou asi skřípat, ale uvidím, jak moc. Před začátkem závodu mi zvoní telefon. Volá OK1USW, že pokud chci zkusit 24ghz, mám to rozbalit hned na začátek závodu. Hrnula se na nás pěkná bouřka a pro mě je tohle pásmo velkou neznámou. Beru parabolu, stativ, rádio a honem na bunkr. Zapnu a nechávám trochu srovnat oscilátor. Matěj mi otáčí jeden systém směrem na OK2M, abych měl hrubě azimut. Po chvíli jejich signál nacházím. Nevěřil jsem ani, že to projde, protože jsem si výškový profil nejprve prozkoumal na https://www.cbpmr.cz/vyskopis.html  a s ohledem na zakřivení Země, tam měly stínit kopce, ale ono to prošlo jako nic. Euforii vystřídal strach ze zhoršujícího se počasí. Než to pro dnešek zabalím, jdu ještě hledat maják DB0FGB.

Našel jsem ho velmi rychle, je tu hezky čitelný. Balím věci a jdu se schovat před stále se zhoršujícím počasím. Během toho hlásí Matěj, že hlavní systém má totální odraz. Vizuální kontrola je ok, nic se nikde neutrhlo. S ohledem na blýskající se obzor, Matěj odpojuje setup a jde se schovat do Faradayovy klece z koncernu WV. Nepříjemný vítr a bouřka, jak na jihu, tak na severu a to opravdu těsně kolem nás. Blesk jsem zaregistroval pouhé 3km od nás a dle radaru jich bylo kolem neúrekom. Potom co nás bouřka obešla, se přesouvám do domečku k 70 cm, abych se rozkoukal. Je to vážně hukot, furt někdo volá. Přepínat směry, občas někoho dotočit nebo doladit… A je to tady, poprvé vysílám na špičkový 70cm setup, o jakém jsem si mohl nechat zdát. Raději nikam nepospíchám, nechci zkazit dobře rozjetý závod. Po chvíli se DIX vrátil a vysvobodil mě, na takový cvrkot nejsem trénovaný. Je jasné, že zatím budu na pozici střídače. Usedám k druhým sluchátkům a dál pozorně sleduji, jak to Láďovi pěkně jde.

Pak se na chvíli vydám za Matějem, abych okoukl, jak se mu daří. Přeskakovat mezi 3 pásmy a ještě při tom povídat, to je vážně výkon! Nechci ho zbytečně vyrušovat a tak se vracím zpět do domečku a pak přichází moje večerní směna. Trochu se peru s rotátory, přepínač už začínám trochu lépe ovládat. Po druhé ráno mě střídá VPZ a jdu spát.

V neděli ráno vstávám bez budíku a to dokonce před desátou, což u mě není moc běžné. Hned po snídani usedám na chvilku střídat na 70 cm DIXe, aby se mohl trochu protáhnout a občerstvit. Kolem poledne jsem u rádia znovu a spojení přichází doslova ve vlnách. Buď nikdo nevolá, nebo najednou volají 3-4 stanice. Takže vyhrává ten, u koho slyším konec značky. Tím, že si nechávám prefix zopakovat, už dochází ke skluzu a netrpělivá stanice už nevolá. Takže jsem udělal 2 spojení a zase nikdo nevolá. Pak zase 2-3 stanice najednou. V jednu chvíli jsem dělal nějakou slabší DL stanici, furt jsme se nebyli schopni shodnout na tom, co jsem přijal a nějaká OE stanice přes nás rozjela CQ. Jako tohle se mi nelíbí, hlavně to nesmím podělat, zopakoval jsem, kdo s kým dělá QSO a ostatní prosím, ať počkají, na to se ozvalo „Sorry“. Vzápětí ta slabá stanice byla silná, protože se asi správně dotočila a bylo spojení hotové. O chvíli později mi kolega z OE zavolal a na závěr spojení se znovu omluvil. Je fajn, že na druhé straně byl někdo, kdo má dobré rádio, co umí poslouchat (a taky slušnévychování). Nezapomenu na to, když jsem měl na stole TS2000, která uměla dobře imitovat prázdno (úplné ticho) na pásmu jen asi 5-6kHz od QRO stanice, protože zkolabovalo DSP :D Jsem rád, že tady to tak nebylo a já zoufale nevolal na DIXe, jako když na mě někdo jel CW, že potřebuju zachránit. 

Pak přichází oběd, malý krátký výlet na Klínovec a zase na Spáleniště. Předpověď zase slibuje nějaké přeháňky a já bych chtěl znovu zkusit těch 24GHz. Jen co přijedu k bunkru, začne zlehka pršet, netrvalo to moc dlouho, kolem 13 UTC to přešlo. Vyndávám stativ, zapojuji XTVR a připojuji TRX. Podle vodopádu se snažím najít maják, ale nějak se to nedaří. Nakonec jsem ho našel, je oproti včerejšku slaboučký. Matěj mi zopakoval přesný kmitočet, abych dobře našel scatterpoint a potom DK0NA. To se ale nedaří, po pár minutách prostě nic! Potom mi vysvětlil, že to je normální protože včerejší bouřka a polední přeháňka zanechala v jehličkách smrků spoustu kapiček vody a vlhký je ivzduch. Tak ještě jeden pokus, druhý a hodina v háji a nepovedlo se. I to jsou 24GHz. Je konec závodu, jdeme demontovat a balit. Jedna anténa na bunkru dolů a pak jdeme sundávat stacky na baráček. Jen co vlezeme na stožár, je tu hned zase přeháňka, naštěstí jen 5 kapek a dál na nás slunce svítí. Dokonce na nás nalétalo i nějaké malé letadlo, či spíše dron, ale asi šlo o náhodný přelet. 3 hodiny po závodě a na stožáru není ani jedna anténa. Hned pokračování na bunkru, zbylé dvě antény dolů a už to nejtěžší máme za sebou. Je po 21h, slunce téměř zapadá a jdu se loučit. Odjíždím z kopce směr Rokycany a doufám, že mě nezlomí únava. Kus za Karlovými Vary mě překvapila tajná celní kontrola. Je jasné, že bílá špinavá dodávka budí pozornost, ale tentokrát žádný nebezpečný náklad neodhalili. Při pohledu na poloprázdný nákladový prostor se pousmáli a konstatovali, že v pořádku a jeďte. :D

Tento závod byl pro mě opravdu bohatý na zážitky a cenné zkušenosti. Z chyb se člověk má poučit a každá zkušenost nás posouvá dopředu. Děkuji za pozvání a budu se těšit zase příště.
 

73 Karel OK1ELE

 


 OK1ELE dělá QSO na 24GHz pásmu

tak vypadá pracoviště OK1TEH pro 23, 9 a 3cm

 

 
OK2A in JO60JJ - Výsledky / Results:
 
Band Points QSOs AVG ODX km W [PEP] ANT DL x *) OK x *) I x *)
70 cm 132 309 391 338 IK7UXU         JO58UJ 1066 2500 12x6, 2x8x8el, 2x4x8el, 38el Y 208 (-12) 63 (-12) 16 (+0)
23 cm  56 204 161 347 SM6VTZ         JO58UJ 893 700 240cm DISH+ 2x150cm dish 73 (-6) 29 (-3) 10 (-1)
9 cm    7 091  32 202 S51ZO         JN95GM 691 20 1m dish 17 (+0) 12 (+3) 0
3 cm   12 333  47 262 IK3GHY         JN65DM 544 20 65cm dish 22 (+2) 13 ( +1) 1 (+0)
         Note: *) in comparison with PD 2023 contest .    Deníky (logs) ze závodu jsou k dispozici zde:  https://www.ok2kkw.com/log_cz.htm
 

432 MHz:

 

 


1296 MHz:

Map (26307 byte) 800x800

 


3400 MHz:

 

Map (11228 byte) 600x600
 

10368 MHz:

 


24048 MHz:

[QSORecords;1]

240706;1405;OK2M;1  ;59;001  ;59;001;   ;JN69UN   ;114km;   ;N;N;

 

 

Vlevo - kompletní 70cm antény



Vyklízíme věci zauta

V pondělí odjíždíme a antény jsou uklizeny

a máme postaveno

OK1TEH před odjezdem Na PD braly záda

V PD jel sám samojediný najednou 3 GHz pásma

Na závodě se mu bolesti zad trochu zlepšila

 Zatímco OK1TEH zapojoval, DIX koukal na fotbal

OK1JFR leze z brlohu aby si zapálil cígo.

Instalace 70cm technologie

pátek večer - modré hvězdy LED LNA svítí

ve čtvrtek byla ještě mlha





 











přichází bouřka s blesky




 

 

v pátek večer jsme už byli dost ztrhaní

 

OK1TEH v sobotu večer


OK1ELE se vyfotil při demontáži antén
 

Jarda OK1JFB



ráno nám starý bunkr nějak rozketl

užitečná kombinace kšiltovky a přilby

super perník XYL OK1JFB
     

Pro zvětšení obrázku na něj stačí kliknout

                      


PS:  Logy ze závodu budou brzy dostupné tady. Budou i další obrázky zde.

Ještě nějaké starší obrázky ze závodů jsou tady.