K zalezitosti SM2CEW a jeho navrhu predlozeneho do jednani IARU: Ja bych to zkusil rici asi takto: Pri normalnim CW EME provozu se pouziva reportovy system TMO. T se vlastne skoro nepouziva, protoze znamena ze slysim z relace pouze par znaku, takze qso je stejne neplatne. Potom se pouziva M, ktere znamena, ze slysim protistanici s obtizemi a O znamena, ze slysim vsechno vyslane. Problem u WSJT je ten, ze je to digitalni komunikace, takze se sice pouziva pro reporty O, ale protoze bud prijmu text nebo ne, 0 ci 1 takze M se nepouzije nikdy. Problem jedineho reportu a tedy O byl resen uz v pocatcich WSJT. Joe, K1JT ho vyuzil tak, ze zabudoval system -cislo v dB do strev WSJT, coz znamena ze vyslu stanici misto KB8RQ OK1TEH JO70 OOO -> KB8RQ OK1TEH JO70 -22. Tento system reportu byl zabudovany i do deep-search dekoderu. Ze jde o skutecnost viz napriklad: http://www.ok2kkw.com/kb8rq_ok1teh.jpg . Casem doslo k obecnemu nedorozumeni, protoze operatori stanic si mysli, ze krome O se nesmi nic pouzit, protoze se potom stane z QSL listku pouze pohlednice, ktera neplati do WAC, DXCC diplomu atd. Viz napriklad: http://www.vhfdx.net/emereport.html . Fakt je ten, ze DXCC Branch Manager se k tomu vyjadril kladne. Takze pouzivat -dB report lze uz dlouho a zadna pravidla se nemusi nikde menit.

Abych vysvetlil cely problem, napisu neco malo o Deep-search dekoderu. Kdyz Joe vyvijel na jare roku 2005 novou verzi WSJT, tusim ze to byla verze 4.7, napadla ho nasledujici vec. Pri CW EME spojeni se pouziva procedura spojeni takova, ze se strida znacka protistanice znacka stanice a tak dale az po KKK. Potom totez a v polovine periody davam OOO OOO OOO OOO a tak podobne. Pri CW provozu EME jsou obycejne signaly tak velmi velmi slabe, ze velmi casto je problem to precist. Signal ma totiz charakter takovy, ze librace Mesice signal obcas roztrese tak, ze se cestou mohou ztracet carky a tecky.

A tu prichazi do hry pocitac ve vasi hlave. Pokud jde o random qso, musi byt signal o neco silnejsi, abychom ziskali cely signal pouze via Moon. Pokud ale nejde o random situaci, vime ze budeme poslouchat pri CW skedu s treba KB8RQ sekvenci opakujicich se znacek OK1TEH KB8RQ OK1TEH KB8RQ ktere zname. V praxi to pak dopada tak, ze kdyz se nektere tecky a carky po ceste ztrati, protoze de facto uz vime skoro cely budouci text, mozek to chybejici samovolne doplni. Joe, K1JT zjistil, ze fakt, ze v tomto pripade si podvedome polepsime zhruba o 4dB na RX (muze vam to propadat nedulezite, protoze to neni ani cele 1S, ale pri EME je znat opravdu kazdy decibel). A protoze WSJT se jezdi temer vyhradne na randomu, prisla myslenka "Sel by tento fakt vyuzit pro zlepseni RX v WSJT"? A tak vzniknul na jare roku 2005 fenomen zvany Deep-search dekoder. Nebudu stourat do podrobnosti jelikoz tento text je uz takt dost dlouhy, ale Joe to udelal asi tak, ze na internetu jsou databaze stanic pracujicich na EME, kterych je fakt jenom hrstka, takze vytvoril soubour call3.txt, ze ktereho WSJT bralo seznam stanic a porovnavalo ho s prijatym signalem. Tato ficurka umoznila to, ze do te doby fungovalo WSJT zhuba do hodnoty -26dB a diky deep-searchu se to povedlo protlacit az do -30dB. V software to vypadalo tak, ze probihaly dva cykly porovnavani. Jako teorie to vypadalo pekne, problemy nastaly v praxi. Joe totiz Deep-Search simuloval v laboratornich podminkach, coz je rozdil, protoze pri normalnim provozu je zvlaste pak RX na 2m bandu zahlcen spoustou jinych signalu - tony, na coz deep-search vubec nebyl pripraven. Vysledkem bylo to, ze se uz pri signalech na urovni slysitelnosti ve sluchatkach zacaly objevovat nesmyslne texty, jako ze nas napriklad vola nejaka 9M7 stanice a podobne.

V tom case SM2CEW a spol uz  nemeli radi digitalni druhy EME provozu (zajimave je, ze SM2CEW jezdi aktivne FSK441) a tak tato chyba v deep-search dekoderu se jim stala konecne tim, co potrebovali pro svuj boj za (z jejich pohledu jediny normalni druh provozu) CW. Nejpikantnejsi na tom je, ze vsem dalsim radoby odbornikum si pak stacilo precist clanek proti JT65 od SM2CEW a uz si mysleli, jaky ze jsou proti tem, kteri pouzivaji WSJT, velky borci. Cilem techto lidi kolem SM2CEW (PA0JMV, atd) by bylo nucene pozmenit WSJT tak, aby ztratilo vsechny vyhody, coz by znamenalo dostat ho do stavu, kdy by bylo jen nejakych 4dB lepsi oproti CW, cimz by vlastne jeho uzivani pozbylo smyslu a navic aby se rozdelily mody CW a JT65 tak, ze WSJT bylo brano jenom jako takova kuriozita, ci zabava, jako je provoz pres prevadece, tudiz aby JT65 NEPLATILO do WAC, novych kostek, novych zemich DXCC atd. Ja si myslim, ze je to hlavne vec ega par lidi.  CW beru tak, ze pokud jde udelat EME spojeni na CW, tak ho na CW udelam, protoze je to obtiznejsi a vetsi zabava. Pokud to ale nejde jinak tak pouziju WSJT a povazuji takto udelane QSO za zcela rovnocenne..

Jsem presvedcen, a se mnou spousta dalsich lidi, ze JT65 spojeni by se mela pocitat nadale do vsech diplomu a zebricku qso jen s tim rozdilem, ze by se na prislusny diplom DXCC a WAC napsalo napriklad CW, nebo jen digi nebo SSB nebo DIGI+CW kategorie a system s zemeni DXCC do tabulek by byl oproti dnesku nezmenen. U initials (tedy jedinecnych stanic) nevim, tady jsem rozhodnuty tak pul napul, ale to uz jsem trosku odbocil.

Jeste zde poznamenam, ze v PC proste stacilo vymazat ten soubor TXT k tomu, aby problem s deep-search dekoderem vubec nenastal. K1JT ale neusnul na vavrinech a vyvinul novou verzi WSJT 6. Beta verze nebyla nic moc, protoze WSJT 6 bylo z softwaroveho pohledu slozeno uplne jinak, ale nakonec se vse vydarilo vychytat. A nejlepsim krokem bylo v deep-searchu dekoderu odstraneni druheho cyklu prohledavani (vice viz http://pulsar.princeton.edu/~joe/K1JT/DS_Q+A_SV1BTR.htm ). Vysledkem je, ze dnesni WSJT narozdil od verze 4.98 uz nema s Deep-search dekoderem problem. Nebo alespon do hodnoty kolem -30dB. Toto me velmi zajimalo, takze jsem pri svych asi 100 EME spojenich WSJT, kdy se signaly casto pohybovaly kolem hodnoty -28dB pouzival obe verze soucasne na jednom PC. U WSJT 596 jsem pri zapnuti Deep-search dekoderu s podporou prumerovani do hodnoty kolem -29dB nikdy nezaznamenal problem, spis tam , kde byl signal podezrely, tak tam vubec nesel zdekodovat (narozdil od verze wsjt 4.98). Jediny problem, kdy WSJT "zatrepe nozickama" je, kdyz ma dekodovat nejaky velmi silny signal kolem urovne 0dB, coz je pochopitelne, protoze je primarne urcen k dekodovani signalu s urovni zhruba -10dB pod urovni toho, co jde slyset. Tim bych pokladal problem deep-searchu za vyreseny.

Jiny problem jsou ale single tone signaly. Jde o tony "RO", "RRR", "73", "ATT". V tomto pripadu je vysilany synchronizacni signal + jeden ton. Pokud JT65 zjisti, ze byl vyslan urcity ton, zdekoduje ho podle vzdalenosti od synchronizacniho signalu, ktery predstavuje 0. A prave tady je problem, ze pokud se vyskytne nejaky bordel na pasmu, muze se nekdy (tipuju podle vlastnich zkusenosti z dosti silne zaruseneho qth v Praze tak v 1% pripadu ze 100) signal spatne zdekodovat jako ze misto "RO" se treba zdekoduje "73". Coz je podle meho mineni, ale i napriklad stanic, jako je OZ1LPR, HB9Q atd problem toho razu, ze spojeni dela predevsim pomoci pocitace operator a ne pocitac. Takze kdyz behem spojeni, kdyz slysime na bandu ruseni a na vodopadu (realtime spektrum - SpecJT) vidime EME signal (rozpozna se jednoduse, v jedne periode je a ve druhe v SpecJT chybi) muzeme rozhodnout co a jak.

No a proc vubec existuji single-tone zpravy? Jednoduse, protoze cim jednodussi je vyslana zprava, tim je ji snazsi dekodovat. Takze Single-tone msg, jako je finalni roger obsahuje jenom par bitu informaci. Problem ale muze nastat v situaci, kdyz treba vyjede nejaka slavna expedice. Kdyz je na expedici naval, pak pri zprave pouze RO nebo 73 nemusi byt uplne jasne, pro koho to je.

Joe tedy na EME konferenci ve Wurzburgu nastinil sve budouci plany. Je to chystany system 30bitovych msg, takze bude jiz mozna posilat zpravy jako 3Y0X OK1TEH OOO, 3Y0X de TEH RRR, nebo 73 de Matej a takoveto nahodne 30bitove zpravy pujde zdekodovat zhruba o 3dB lepe. Joe uz nevydal novou verzi WSJT pekne dlouho, protoze na tomto problemu usilovne pracuje.

Muj nazor je tedy ten, ze je zbytecne ted podporovat plany SM2CEW na de facto likvidaci digitalniho EME provozu a bude lepsi pockat si, jak se s timto problemem vyporada Joe, K1JT. Operatori EME se potom jiste budou schopni nejak dohodnout (s vyjimkou SM2CEW a spol), a odsouhlasit si, pokud to bude zapotrebi, nejakou novou digi EME proceduru, ktera odstrani zbyle, i kdyz v praxi a v pripade pouziti u inteligentniho operatora nepodstatne mouchy a potom uz nebude zadny duvod digitalni EME komunikaci vytlacovat na okraj spolecnosti jako nejakou obskurni vec.

ok1teh